Alegeri Republica Moldova, turul doi. Sergiu Gurduza, CEC: Recunosc că statul nu a reuşit să asigure fiecărui cetăţean dreptul la vot. Îmi cer scuze în faţa tuturor!

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Membrul Comisiei Electorale Centrale Sergiu Gurduza a venit cu scuze publice în faţa cetăţenilor duminică, 13 noiembrie. Asta după ce mai mulţi alegători, în special din diasporă, nu au reuşit să voteze din cauza epuizării buletinelor de vot. Aşa cum a fost cazul Londrei, oraşului Bologna, Parma, Dublin, şi altele, unde sute de cetăţeni au stat la coada pentru a vota, însă nu şi-au putut exprima votul.

„Având în vedere cifrele existente, realităţile cu care ne confruntăm, având în vedere tendinţele deja clare, vreau să vin cu un mesaj către alegători, în orice colţ al lumii nu s-ar afla.

Sunt marcat profund de o revoltă internă, de procesul electoral cum decurge el. Totodată, neputinţa instituţională care se datorează procedurilor deja existente care nu pot fi modificate pe parcurs. Vreau să-mi cer scuze în numele meu personal în faţa tuturor alegătorilor care nu au reuşit să voteze sau nu vor reuşi să voteze. Mă refer la secţiile de votare din străinătate, atât din Federaţia Rusă cât şi alte ţări, dar şi cei alegători din ţară care nu vor reuşi să voteze. 

Având în vedere condiţiile meteorologice, unii stau şi îngheaţă, alţii au parcus sute şi mii de kilometri ca să ajungă la secţia de votare şi să nu aibă buletinul de vot, ar fi o greşeală din partea mea să spun că e din cauza cadrului legal. Trebuie să recunosc că statul nu a reuşit să asigure fiecărui cetăţean dreptul la vot, fapt pentru care îmi cer scuze în faţa tuturor”, a declarat Sergiu Gurduza.

Până la ora 19.50 au votat 124.000 de moldoveni de peste hotare. Totuşi, mulţi din ei încă stau la cozi imense, iar alţii au încearcă să se redirecţioneze spre alte secţii de votare pentru a mai prinde un buletin de vot disponibil. 

CEC a anunţat că există riscul ca la secţiile de votare din Bucureşti şi Moscova la fel să fie epuizate buletinele.

Mai multe pentru tine:
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!