20 DE ANI DE LA INDEPENDENȚĂ Tinerii din Republica Moldova sunt fericiți că s-au născut în alte vremuri

0
Publicat:
Ultima actualizare:

După 20 de ani de la căderea imperiului sovietic, tinerii de astăzi încă mai confundă Ziua Independenţei cu Sărbătoarea Limbii Române, pe Gorbaciov cu Lenin sau URSS cu regiunea separatistă Transnistria. Cu toate acestea, perioada sovietică sună ca un vis urât pentru ei, trăit şi simţit de părinţii şi bunicii lor.

„Mama îmi povestea că în acele vremuri au fost închise şcoli şi biserici, nu li se permitea să călătorească", ne spune Lucia Bahnari, absolventă a Universităţii din Tiraspol, pe care am întâlnit-o într-o bibliotecă din Chişinău. Pentru ea, independenţă înseamnă libertate de opinie şi democraţie, caracteristici care, după părerea viitoarei profesoare, lipsesc Republicii Moldova.

Citește și:

20 DE ANI DE INDEPENDENŢĂ Bătrânii mai sunt nostalgici după anii sovietici

August 1991: România se pregătea să găzduiască un guvern moldovean în exil

20 DE ANI DE INDEPENDENȚĂ Libertate cu gust amar după două decenii

Pe Ştefan Grigoriţă (21 de ani), student la USM, nu a fost nevoie să-l „tragem de limbă" ca să-şi împărtăşească gândurile. „Un stat independent este cel care îşi iubeşte în întregime ţara, care singur îşi decide soarta pe arena internaţională. Un stat independent este ca şi un om de succes, despre care lumea spune: aş vrea să fiu ca el", ne explică, dornic de discuţie, tânărul. Pasionat de istorie, Ştefan ne mărturiseşte că este interesat de URSS, care, în opinia lui, nu era altceva decât o „închisoare a popoarelor", formată prin forţă şi menţinută prin teroare.

Vor reformă în educaţie

Rugaţi să intre în pielea unui preşedinte, tinerii s-au plâns de ceea ce-i doare, împărtăşindu-şi aspiraţiile comune legate de sistemul de învăţământ sau de locuri de muncă. „Eu aş încuraja micul business pentru cei care nu moştenesc averi de la părinţi şi sunt nevoiţi să o ia de la zero. Aş face şi o mega-reformă în Educaţie, revizuind curricula în întregime", ne povesteşte entuziasmată Ecaterina Rojnevschi, masterandă la Academia de Studii Economice.

Tinerii n-au ezitat să-şi felicite ţara în care s-au născut, urându-i maturitate, cunoştinţe şi independenţă totală. „Are deja 20 de ani, a trecut de adolescenţă, e timpul să se maturizeze. Şi să fie iubită!", a exclamat Silvia Iurcu, comerciantă de detergenţi la un magazin din Capitală.

Citește cele mai importante știri din Republica Moldova pe Adevarul.md

Mai multe pentru tine:
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews