Un deputat iordanian a deschis focul asupra unui coleg în clădirea Parlamentului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Parlamentul din Iordania are 210 membri FOTO Reuters

Un parlamentar iordanian a deschis focul asupra unui alt coleg în clădirea Legislativului din Amman, trâgând cel puţin trei focuri de armă, după o dispută aprinsă pe tema bugetului, relatează Associated Press şi Al Jazeera.

Incidentul, care a avut loc pe un coridor al Parlamentului, nu s-a soldat cu nicio victimă. Potrivit Al Jazeera, parlamentarul Talal Al Sharif a tras mai multe focuri de armă spre tavan şi spre un perete al clădirii.

Aleşi iordanieni citaţi de televiziunea arabă susţin că, după disputa din Parlament, Sharif a ieşit nervos din sală şi a fugit la maşina sa ca să-şi ia pistolul automat. Ambii deputaţi implicaţi în dispută sunt membri proeminenţi ai triburilor de beduini, care nu au o agendă politică anume.

Imediat după ce a intrat în holul principal al Parlamentului, un alt parlamentar a încercat să-l oprească şi i-a îndreptat pistolul spre tavan.

Incidentul s-a petrecut în timpul unei sesiuni cu uşile închise. Parlamentul a fost înconjurat de poliţişti imediat după incident. Al Sharif a fost reţinut şi ar putea face 15 ani de închisoare, fiind acuzat de tentativă de omor, posesie a unei arme fără autorizaţie, rezistenţă în fata poliţiei şi tulburarea liniştii publice.

Mai mulţi parlamentari au cerut ca Al Sharif să fie expulzat, dar din moment ce Parlamentul era în şedinţă extraordinară nu s-a putut discuta despre acest aspect.

Mai multe pentru tine:
La 70 de ani, schimbă iar scutece, după ce a devenit tată pentru a opta oară!
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Inter, în stare de șoc. Portarul de rezervă al milanezlor a omorât un bătrân în vârstă de 81 de ani
Nicușor Dan, gata să-l numească pe Grindeanu premier: „Nu mai suntem în 2017. Astăzi, stabilitatea înseamnă colaborare cu PSD”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale