Video Sute de creștini protestează în Damasc, după ce le-a fost incendiat bradul de Crăciun

0
Publicat:

Mai multe manifestații au izbucnit marți, 24 decembrie, în cartierele creștine ale Damascului după ce bradul de Crăciun amplasat într-un oraș predominant ortodox de lângă Hama a fost incendiat, scrie Agerpres.

Cerem drepturile creştinilor", au scandat la unison manifestanţii defilând pe străzile Damascului, spre sediul patriarhiei ortodoxe, la Bab Charqi.

Așadar, aceștia plecat spontan din diferite cartiere, pentru a protesta de teamă că noua conducere s-ar putea să nu-i protejeze, așa cum pretindea a face Bashar al-Assad, într-o țară cu o majoritate sunită.

Ieşim în stradă pentru că există mult sectarism, nedreptate împotriva creştinilor, sub acoperirea unor +cazuri izolate+", a declarat Georges pentru AFP. „Dacă nu suntem lăsaţi să ne trăim credinţa creştină în ţara noastră, aşa cum a fost cazul, atunci locul nostru nu mai este aici", a adăugat el.

Pe rețelele sociale a circulat un videoclip în care mai mulți luptători mascați sunt surprinși incendiind bradul din oraşul predominant creştin ortodox Souqaylabiya, în apropiere de Hama.

Potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului, luptătorii erau străini proveniţi din grupul jihadist Ansar al-tawhid.

Un înalt responsabil religios din grupul islamist radical de guvernământ Hayat Tahrir al-Sham (HTS) a declarat că autorii incendiului nu erau sirieni, și asigurându-i pe localnici că vor fi pedepsiți.

Pomul va fi pus la loc şi luminat până mâine dimineaţă", a asigurat el, alături de preoţi şi în uralele locuitorilor care au scandat sloganuri creştine.

HTS, aflat la conducere, are acum o provocare în a menține unite facțiunile creștine și celelalte minorități, în contextul în care sunt supravegheați pentru modul în care va trata minorităţile creştine, în special alauiţii şi kurzii.

Organizația a reprezentat în trecut o ramură a Al-Qaida, însă a promis că a renunțat la jihadism și au un discurs mai moderat.

HTS se confruntă, totuşi, cu prezenţa a numeroşi luptători străini, în mare parte din Asia Centrală, care au intrat în rândurile sale ori ale altor facţiuni islamiste şi jihadiste în timpul conflictului de după 2011 şi continuă să reprezinte o provocare majoră pentru organizaţie. 

Mai multe pentru tine:
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Peste 600 de români, diagnosticați anual cu cancere de sânge. Cum donăm celule stem, tratamentul minune care îi poate salva
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Ce partide candidează la alegerile parlamentare din Republica Moldova și ce șanse au