SUA negociază momentul oportun de debarcare de la putere a preşedintelui sirian Bashar al-Assad

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Secretarul de stat american John Kerry a afirmat că preşedintele sirian Bashar al-Assad trebuie să plece de la putere, dar că momentul va fi stabilit în cadrul negocierilor pentru soluţionarea conflictului din Siria, relateaza AFP.

"De un an şi jumătate discutăm că Assad trebuie să plece, dar calendarul şi modalităţile trebuie să fie stabilite în cadrul procesului de la Geneva. Nu trebuie să fie în prima zi, nici în prima lună. Există o procedură conform căreia toate părţile trebuie să se întâlnească şi să ajungă la un acord referitor la acest lucru“, a declarat John Kerry sâmbătă la Londra, după o întrevedere cu omologul său britanic Philip Hammond.

Discuţii pe această temă ar fi avut loc şi între ruşi şi americani. Secretarul american al Apărării şi ministrul rus al Apărării au avut o conversaţie telefonică pentru prima dată după mai mult de un an, în cadrul căreia au discutat despre conflictul din Siria, relatează BBC News Online.

Cel puţin 75 de luptători antrenaţi de forţele americane, britanice şi turce au intrat în nordul Siriei, a anunţat o organizaţie neguvernamentală, citată de CNN.

Luptătorii au trecut vineri şi sâmbătă din Turcia în Siria, iar acum se află la nord de oraşul Alep, a precizat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO).

Sosirea luptătorilor intervine la scurt timp după ce oficialii americani au recunoscut că programul Pentagonului de antrenare şi echipare a rebelilor sirieni moderaţi, pentru a ajuta la lupta împotriva grupării Stat Islamic, nu şi-a atins scopul.

Un general american a spus Senatului săptămâna trecută că dintre miile de luptători pe care armata SUA trebuia să-i antreneze în primul an, doar patru sau cinci au rămas pe câmpul de luptă.

În aceste condiţii, Pentagonul ar urma să reformeze profund programul de antrenare a rebelilor.

Luptătorii care au intrat în Siria zilele trecute au primit vehicule 4x4 dotate cu arme automate şi muniţie, a precizat OSDO.

Avioanele coaliţiei conduse de SUA efectuează o campanie de bombardamente împotriva obiectivelor grupării Stat Islamic în Siria şi Irak, dar statele occidentale nu au trimis trupe la sol pentru a lupta împotriva grupării jihadiste.

Discuţia a avut loc pe fondul indiciilor că Moscova îşi asumă un rol mai activ în conflictul sirian şi al îngrijorărilor SUA privind amploarea acestor planuri.

Secretarul american al Apărării, Ashton Carter, a discutat cu ministrul rus Serghei Şoigu despre cum ar putea evita cele două ţări o confruntare accidentală în Siria, a precizat Pentagonul.

Presa oficială rusă a comentat că aceste discuţii arată că cele două părţi au opinii comune.

Cei doi oficiali au abordat domeniile în care "perspectivele se suprapun, dar şi zonele de divergenţe", potrivit unui comunicat al Pentagonului, care a calificat discuţiile drept "constructive".

În conversaţia de 50 de minute, Şoigu i-a spus lui Carter că activităţile ruse în Siria sunt "de natură defensivă", a declarat un oficial american pentru Reuters.

Cele două părţi au convenit cu privire la noi discuţii, reluând contactul formal după ce relaţiile s-au deteriorat puternic din cauza acţiunilor Rusiei în Ucraina, anul trecut.

Ultima conversaţie între secretarul american al Apărării şi ministrul rus al Apărării a avut loc în august anul trecut, când predecesorul lui Carter, Chuck Hagel, era şeful Pentagonului.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €