SUA ameninţă Rusia cu consecinţe pentru atacul cibernetic NotPetya, considerat cel mai costisitor din istorie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO lastline.com

Statele Unite au ameninţat joi Rusia cu „consecinţe internaţionale“ pentru atacul cibernetic global NotPetya, considerat „cel mai distructiv şi costisitor“ din istorie.

NotPetya „s-a răspândit rapid în întreaga lume, provocând pagube de miliarde de dolari în Europa, Asia şi America“, a denunţat Casa Albă într-un comunicat, considerând că este vorba despre „cel mai distructiv şi costisitor“ atac cibernetic din istorie.

Acest atac cibernetic „iresponsabil şi fără discernământ va avea consecinţe pe plan internaţional“ pentru Moscova, a subliniat Casa Albă, potrivit AFP.

La fel ca Marea Britanie, Statele Unite afirmă că în spatele acestui atac se află armata rusă.

Potrivit Washingtonului, atacul NotPetya „face parte din efortul actual al Kremlinului de a destabiliza Ucraina şi demonstrează şi mai clar implicarea Rusiei în conflictul“ armat din ţara sa vecină.

Primele informaţii despre atacul NotPetya au apărut în vara anului trecut în Ucraina şi Rusia înainte ca el să se răspândească în întreaga lume. Acest atac de răscumpărare a infectat mii de computere din întreaga lume, notează AFP.

NotPetya a perturbat mai ales numeroase multinaţionale şi infrastructuri critice, precum complexul nuclear Cernobîl, portul Bombay şi portul Amsterdam. Ţara cea mai afectată a fost Ucraina.

Comunicatul Casei Albe vine după anunţul Ministerului de Externe al Marii Britanii că „nu va tolera activitatea cibernetică maliţioasă“ a Rusiei, invocând atacul NotPetya.

Kremlinul a respins „categoric“ acuzaţia lansată de diplomaţia britanică.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a susţinut că Rusia nu are nicio legătură cu acest atac şi că este victima unei campanii rusofobe duse în prezent în Occident.

Mai multe pentru tine:
Daciana Sârbu și-a refăcut viața după divorțul de Victor Ponta. Cine este bărbatul care l-a înlocuit pe fostul premier al României?
Aşa arată acum şcoala unde s-a filmat celebra peliculă „Liceenii”. Clădirea liceului „Alexandru Ioan Cuza” din București a rămas doar un schelet de beton
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
ADIO Coiful de la Coțofenești, furat la Muzeul Drents! Olandezii întrerup urmărirea pentru 3 din suspecți
Ce spune Meghan despre momentele Prințului Harry la Londra. E cu ochii pe el, din SUA
Copiii care merg la școală cu ghiozdane goale, manuale lipsă și haine insuficiente: „Pentru mulți rămâne un loc al stresului și rușinii.” Studiul care dezvăluie realitatea cruntă
Motivul despărțirii dintre Dan Bittman și Liliana Ștefan, mama celor trei copii ai artistului: „De asta s-a și ajuns unde s-a ajuns”
Satul din România care are un singur locuitor: „Nu a vrut în ruptul capului să plece”
Prințul William a dat cel mai bun răspuns când a fost întrebat dacă fiul Louis este „puțin cam dificil”. Are șapte ani
Actorul din „Singur acasă” și-a prezis singur moartea. S-a stins din viață la numai 43 de ani!
Comisia Europeană a acceptat solicitarea României de acordare a despăgubirilor pentru fermierii din sectoarele pomicol şi viticol. „Vor beneficia de 11,5 milioane EUR”,