Japonia susţine că negocierile privind ostaticii Statului Islamic sunt „în impas“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Statul Islamic a revendicat executarea, săptămâna trecută, a unui alt japonez, Haruna Yukawa (dreapta), după ce nu a primit o răscumpărare de 200 de milioane de dolari cerută într-un mesaj video anterior.

Un ministru adjunct din Japonia a declarat că negocierile cu gruparea Stat Islamic (SI), care ameninţă să ucidă un pilot iordanian şi un jurnalist japonez, sunt "în impas", în aşteptarea unor noi informaţii despre situaţia celor doi bărbaţi, a anunţat sâmbătă presa niponă, citată de AFP.

Discuţiile sunt "în impas", a declarat adjunctul ministrului japonez al Afacerilor Externe, Yasuhide Nakayama, de la Amman, unde a fost trimis de Guvernul nipon pentru a conduce operaţiunile împreună cu autorităţile iordaniene.

"Vom continua să strângem şi să analizăm informaţiile", a declarat Nakayama, potrivit televiziunii publice japoneze NHK.

La Tokyo, un secretar general adjunct al Guvernului, Hiroshige Seko, un colaborator apropiat al premierului Shinzo Abe, a declarat că autorităţile aşteaptă în continuare informaţii despre soarta cetăţeanului japonez Kenji Goto, în timp ce jihadiştii par tăcuţi de la difuzarea ultimului lor mesaj pe Internet, în noaptea de miercuri spre joi.

SI a ameninţat să îl ucidă pe pilotul iordanian Maaz al-Kassasbeh, luat ostatic, dacă Iordania nu o eliberează pe o jihadistă irakiană, Sajida al-Rishawi, condamnată la moarte şi închisă în Iordania pentru participare la un val de atentate în 2005 la Amman.

SI vrea eliberarea acestei femei în schimbul jurnalistului japonez Goto, deţinut cel mai probabil de la sfârşitul lui octombrie sau începutul lui noiembrie.

Ammanul se declară dispus să o elibereze pe al-Rishawi, dar în schimbul pilotului său şi doar după ce va obţine dovada că aceasta este în viaţă. În absenţa acestei garanţii, Iordania nu a făcut nicio mişcare, iar ultimatumul SI a expirat în urmă cu peste 36 de ore.

Data limită a fost fixată joi la asfinţit la Mosul, respectiv în aceeaşi zi în jurul orei 23.30 în Japonia (16.30 ora României).

De atunci, niciun alt mesaj nu pare să fi fost postat de SI, care anterior ameninţase să îi ucidă pe cei doi ostatici.

Această organizaţie a revendicat executarea, săptămâna trecută, a unui alt japonez, Haruna Yukawa, după ce nu a primit o răscumpărare de 200 de milioane de dolari cerută într-un mesaj video anterior.

Mai multe pentru tine:
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Ce diferență de vârstă este între Marian Godină, concurentul de la Survivor 2026, și soția lui. Cu câți ani este Georgiana mai tânără de fapt
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cel mai tânăr concurent de la Românii au talent a cucerit toată țara: „Ești absolut adorabil!” Teodor are doar 3 ani și are un vis măreț
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG