ISIS-K a revendicat atacul cu rachete asupra aeroportului din Kabul

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto Arhivă

Gruparea jihadistă Statul Islamic din Khorasan (SIK), o denumire dată de tradiţia locală în Orientul Mijlociu Afganistanului şi Pakistanului, a revendicat tirurile de rachetă de luni vizând aeroportul din Kabul, relatează AFP.

”Soldaţii califatului au ţintit aeroportul internaţional din Kabul cu şase rachete”, anunţă gruparea într-un comunicat.

Un reprezentant al talibanilor de la faţa locului a anunţat că cinci rachete au fost trase şi că ele cu fost interceptate de către sistemul antirachetă al aeroportului.

Potrivit acestui reprezentant al talibanilor, americanii au lansat apoi un atac aerian cu dronă vizând o maşină care a fost folosită în lansarea rachetelor, la aproximativ doi kilometri de aeroport.

”Eram în casă împreună cu copiii mei şi cu alţi membri ai familiei. Brusc au avut loc explozii”, a declarat un martor.

”Ne-am culcat imediat la pământ”, a adăugat el.

Acest atac a avut loc în contextul în care trupele americane se pregătesc să-şi încheie retragerea din Afganistan.

Preşedintele american Joe Biden a stabilit la 31 august termenul-limită al retragerii forţelor americane din Afganistan, punând astfel capăt celui mai îndelungat război din istoria Statelor Unite, lansat ca represalii faţă de atentatele teroriste de la 11 septembrie.

SIK - rivalul talibanilor - constituie cea mai importantă ameninţare la adresa retragerii. Un atentat sinucigaş cu bombă, la aeroportul din Kabul, a avut loc joi, soldat cu 100 de morţi, inclusiv 13 militari americani şi doi britanici.

Statele Unite au anunţat că au efectuat duminică seara un atac aerian la Kabul, vizând o maşină-capcană pregătită de către SI.

Ca represalii faţă de atentatul de joi, americanii au ucis în atacul cu dronă de duminică doi membri ”de rang înalt” ai aripii afgane a SI şi au rănit un al treilea.

În acest atac a fost distrus un vehicul înţesat cu explozivi aparţinând SIK, în contextul unei ”ameninţări iminente” la adresa aeroportului din Kabul.

O casă din apropiere a fost atinsă în atacul cu dronă şi ar exista victime civile.

Potrivit postului american CNN, nouă membri ai unei familii - inclusiv şase copii - au fost ucişi.

AFP scrie nu a fost în măsură să confirme acest bilanţ.

Presa locală a anunţat de asemenea victime civile, iar Statele Unite au anunţat o anchetă cu privire la eventuale victime.

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Frumoasă ca o zână. Prințesa Charlene de Monaco a strălucit la Balul de Crăciun cu o rochie "recomandată" de Kate
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Cele 5 zodii care vor renaște după Crăciun. Au karma de partea lor și îsi schimbă destinul