Iranul a sechestrat un petrolier în Golful Oman

0
Publicat:

Iranul a sechestrat joi în Golful Oman un petrolier care naviga sub pavilion Insulele Marshall, a anunţat marina SUA, care a cerut Teheranului să elibereze nava "imediat". Teheranul a confirmat sechestrarea petrolierului, afirmând însă că acesta a intrat în coliziune cu o ambarcaţiune iraniană, a provocat victime în rândul echipajului şi a încercat să fugă, relatează agenţiile Reuters şi AFP.

 "Petrolierul Advantage Sweet a fost sechestrat de marina Corpului Gardienilor revoluţiei islamice din Iran în timp ce tranzita prin apele internaţionale ale Golfului Oman", a precizat într-un comunicat Flota a-5-a americană, ce-şi are baza în Bahrein.

"Guvernul iranian trebuie să elibereze imediat" nava, adaugă marina americană, denunţând acţiunile "contrare dreptului internaţional şi care ameninţă securitatea şi stabilitatea regionale".

Incidentul a survenit joi după-amiază şi nava a transmis un semnal SOS.

Armata iraniană a confirmat sechestrarea petrolierului, afirmând că acesta a lovit o ambarcaţiune iraniană, rănind mai mulţi membri ai echipajului, din care doi sunt daţi dispăruţi, şi a încercat să fugă.

"Un petrolier sub pavilion Insulele Marshall a fost sechestrat de forţele navale ale armatei în Golful Persic după ce a intrat în coliziune cu o ambarcaţiune iraniană în Golful Oman şi a încercat să fugă", se arată într-o declaraţie a armatei iraniene difuzată de presa de stat de la Teheran.

"Doi membri ai echipajului ambarcaţiunii (iraniene) sunt daţi dispăruţi şi mai mulţi alţii sunt răniţi în urma coliziunii", mai menţionează aceeaşi declaraţie.

Statele Unite denunţă cu regularitate acţiunile Teheranului în acel spaţiu maritim cu o importanţă strategică deosebită, care conectează marii exportatori de petrol din Golf de piaţa mondială.

Iranul a sechestrat "ilegal" în ultimii ani cel puţin cinci nave comerciale în Orientul Mijlociu, potrivit Washingtonului.

În 2021, un petrolier aparţinând unei companii a miliardarului israelian Eyal Ofer a fost ţinta unui atac cu dronă în Marea Arabiei. Doi membri ai echipajului, un român şi un britanic, au fost ucişi în atacul pe care SUA şi Marea Britanie l-au atribuit Iranului.

Potrivit unor responsabili americani şi din Orientul Mijlociu, Israelul a atacat la rândul său de la sfârşitul anului 2019, folosind în special mine subacvatice, mai multe nave care se îndreptau spre Siria şi care transportau cele mai multe dintre ele petrol iranian, conform Agerpres.  

Mai multe pentru tine:
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie