Doi iezuiţi, asasinaţi în Mexic de „crima organizată”, acuză preşedintele mexican Andres Manuel Lopez Obrador

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO: Shutterstock

Doi iezuiţi au fost asasinaţi în biserica lor, luni, în nordul Mexicului, anunţă Ordinul Iezuit, o crimă atribuită de către preşedintele mecican Andres Manuel Lopez Obrador „crimei organizate”, relatează AFP.

„Denunţăm omorul fraţilor noştri Javier Campos Morales şi Joaquín César Mora Salazar” anunţă într-un comunicat acest ordn religios, în urma acestei duble crime, în statul Chihuahua.

„Cerem să se facă dreptate şi să recuperăm corpurile fraţilor noştri, care au fost luate de la templu de către persoane înarmate”, se arată în comunicat.

Preşedintele mexican Andres Manuel Lopez Obrador a confirmat marţi această crimă, comisă de către bărbaţi înarmaţi care au intrat în biserică în urmărirea altei persoane, care căuta un refugiu.

El a recunoscut, într-o conferinţă de presă zilnică, faptul că mai multe municipalităţi din Chihuahua sunt victime ale prezenţei ”delincvenţei organizate”.

„Se pare că avem informaţii despre cei care s-ar face vinovaţi de această crimă”, a declarat preşedintele mexican.

Potrivit unor experţi, Munţii Chihuahua sunt o cale de trecere a drogurilor către Statele Unite, o rută pe care şi-o dispută carteluri ale drogurilor.

Ordinul Iezuit cere „măsuri de protecţie”, deoarece aceste crime nu sunt doar nişte fapte ”izolate”, iar ”zilnic sunt ucişi arbitrar bărbaţi şi femei”.

Conferinţa Episcopală a Mexcului a condamnat această „tragedie” ş a cerut ”o anchetă rapidă” şi măsuri suplimentare de securitate pentru oamenii bisericii din Mexic.

Membri ai unor diverse ordine religioase încearcă, în anumite locuri din Mexic, să acţioneze ca mediatori între locuitori şi asasini - ”sicaires” - ai crimei organizate.

În statele Michoacan (vest) şi Guerrero (sud), unii membri ai bisericii mizează pe un dialog cu narcotraficanţi în vederea unei pacificări acestor regiuni.

Aproximativ 30 de preoţi au fost asasinaţi în ultimii zece ani în Mexic, potrivit ONG-ului Centro Católico Multimedial.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
În timp ce Katy Perry e îndrăgostită lulea de Justin Trudeau, Orlando Bloom nu mai acceptă să aibă orice iubită