„Creierul“ atentatelor de la metrou a fost ucis

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Autorităţile ruse au anunţat că l-au omorât, în Daghestan, pe un lider al rebelilor din această republică din Caucazul rus, suspectat că a organizat la 29 martie dublul atentat de la metroul din Moscova, soldat cu 40 de morţi şi peste 100 de răniţi.

Trupul neînsufleţit al lui Magomed-Ali Vagabov a fost găsit printre rămăşiţele unei case luate cu asalt în satul Gunib de forţele Serviciului Federal de Securitate (FSB), informează agenţia RIA Novosti. Alţi patru insurgenţi au fost ucişi în timpul operaţiunii forţelor ruse.

Potrivit autorităţilor de la Moscova, Vagabov era urmărit de o lungă perioadă, dar timp de doi ani, „acest terorist perfid şi versat a reuşit să scape". Vagabov era soţul lui Mariam Şaripova, una dintre cele două femei care s-au aruncat în aer la 29 martie în două staţii ale metroului din Moscova.

Poliţia rusă susţine că Vagabov era totodată un colaborator apropiat al liderului cecen Doku Umarov, care a şi revendicat atentatele de la metrou. De asemenea, rebelul ucis în Caucaz, care s-ar fi antrenat în Pakistan, ar fi avut legături cu unele grupări teroriste internaţionale. Rusia se confruntă cu probleme în Caucaz de mai bine de 10 ani, timp în care a purtat două războaie împotriva separatismului cecen. 

Mai multe pentru tine:
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE