Coreea de Nord îşi dezvoltă sistemul de lagăre, unde deţinuţii sunt supuşi la muncă forţată şi tortură

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Lagărul 25 din Coreea de Nord

Noi imagini din satelit arată regimul stalinist de la Phenian îşi extinde sistemul de lagăre, supunând deţinuţii la muncă forţată, practici de tortură, înfometare şi viol, relatează CNN.

Human Rights in North Korea (HRNK), cu sediul la Washington, a publicat marţi fotografii făcute din satelit cu Tabăra 25, din apropiere de Chongjin, pe coasta de nord-est a Coreei de Nord.

Potrivit HRNK, lagărul aproape că s-a dublat ca mărime înainte de 2010 şi a continuat să opereze în ultimii şase ani.

„Analiza noastră privind imaginile din satelit ale Taberei 25 şi ale altor astfel de centre de detenţie ilegale par să confirme că importanţa susţinută, dacă nu sporită, a folosirii muncii forţate sub conducerea lui Kim Jong-un“, a spus directorul general al HRNK, Greg Scarlatoiu, într-un comunicat.

Raportul HRNK vineri după ce Amnesty International a conchis luna aceasta că Phenianul „continuă să menţină şi chiar să investească în aceste centre represive“. „Aceste tabere reprezintă piatra de temelie a infrastructurii de amploare a ţării dedicată represiunii politice şi controlului social, care permite abuzurile ample şi sistematice“, a afirmat Amnesty într-un comunicat.

„Evaluarea imaginilor din satelit cu două tabere de detenţie politice - cunoscute drept kwanliso - obţinute în mai şi august arată adăugarea de noi posturi de pază, modernizarea unui presupus crematoriu şi activităţi agricole în curs“, a adăugat organizaţia.

Un raport al ONU din 2014 a estimat că „sute de mii de deţinuţi politici“ au murit în lagăre nord-coreene în ultimii 50 de ani, din cauza „atrocităţilor de nedescris“.

„Populaţia carcerală a fost eliminată treptat prin înfometare deliberată, muncă forţată, execuţii, tortură, viol şi interzicerea drepturilor de reproducere“, se arată în raport, care face o paralelă între lagăre nord-coreene şi cele din Germania nazistă sau din URSS.

Un fost bodyguard al dictatorului nord-coreean Kim Jong-il a povestit pentru CNN în 2014 că a fost supus la bătăi şi înfometare în lagărul unde a fost trimis după ce a încercat fără succes să fugă în Coreea de Sud.

Până la 120.000 de bărbaţi, femei şi copii sunt închişi în lagărele cunoscute drept „kwanliso“, potrivit ONU.

Phenianul neagă oficial existenţa acestora, însă mai multe organizaţii pentru apărarea drepturilor omului au documentat activitatea lor cu ajutorul mărturiilor supravieţuitorilor şi imaginilor din satelit.

Mai multe pentru tine:
„Supa penicilină”, preparatul care îți întărește sistemul imunitar. Italienii o adoră!
Prima soție a lui Călin Georgescu rupe tăcerea, după 20 de ani de la divorț. Daniela a avut o căsnicie de calvar. Candidatul la prezidențiale își bătea soția: „Devine periculos să spun ceva”
Daciana Sârbu vorbește deschis despre relația cu Alex Ghionea, iubitul cu 22 de ani mai tânăr: „Mi-am asumat mereu că voi fi judecată” VIDEO
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Cele mai bune mașini de spălat vase independente 2026 – top 7 modele, cu recenzii excelente și preț avantajos. Economisește timp și energie
Vacanță ca în filme pentru Corina Caragea. Țara care a lăsat‑o fără cuvinte: „Este de neimaginat”
Cea mai bună mașină de spălat vase încorporabilă 2026 – Top 3 recomandări + alternative silențioase, eficiente și smart pentru bucătării moderne
Frumoasa brunetă a pozat GOALĂ. Dakota Johnson, senzațională și senzuală în cea mai recentă campanie Calvin Klein
Top 7 mașini de spălat vase compacte 2026: Ghid expert + oferte eMAG pentru bucătării mici și economie de energie, apă, timp și bani