Alegeri prezidenţiale în Iran. Iranienii, chemaţi la urne pentru a vota în favoarea sau împotriva deschiderii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Iranienii votează astăzi în alegerile prezidenţiale, care reprezintă de fapt un duel între preşedintele în exerciţiu, moderatul Hassan Rohani, şi cleriul Ebrahim Raisi, un conservator susţinut de ghidul suprem, ayatollahul Ali Khamenei.

Aproximativ 56,4 milioane de iranieni cu drept de vot sunt aşteptaţi să aleagă între linia de deschidere adoptată de Hassan Rohani sau concentrarea pe economia naţională, promisă de Ebrahim Raisi.

Acest scrutin reprezintă un adevărat referendum pentru deschiderea arătată de Rohani faţă de Occident în mandatul său de preşedinte (2013-2017).

Hassan Rohani, în vârstă de 68 de ani, este favorit în faţa lui Ebrahim Raisi, în vârstă de 56 de ani. Dar acesta din urmă este susţinut puternic de ghidul suprem şi clericii şiiţi.

Alţi doi candidaţi fără şanse la victorie - un reformator şi un conservator - şi-au menţinut candidatura, primul invitând oficial la vot în favoarea lui Rohani, transmite AFP.

Ali Khamenei a votat printre primii şi şi-a invitat compatrioţii să se mobilizeze.

Observatorii cred că şansele actualului preşedinte pentru a câştiga un al doilea mandat ţin de o prezenţă ridicată la urne.

Aceste alegeri prezidenţiale vin după o campanie extrem de tensionată, în care Rohani şi-a atacat principalul rival că utilizează religia pentru a marca puncte politice, notează DPA.

Potrivit lui, iranienii au de ales între libertate şi „ziduri care despart bărbaţii de femei“.

La rândul său, Raisi l-a acuzat pe Hohani de incompetenţă şi că propagă minciuni.

Candidatul conservator a criticat mai ales rata ridicată a şomajului în rândul tinerilor şi acordul nuclear cu puterile occidentale, susţinând că acesta nu a adus nimic bun pentru Iran.

Scrutinul prezidenţial are loc concomitent cu cel municipal, a cărui miză o reprezintă marile oraşe, şi anume Teheran, Mashhad şi Ispahan, dominate de conservatori.

Rezultatele preliminare sunt aşteptate abia sâmbătă, în vreme ce rezultatele finale ar putea să fie publicate duminică de Ministerul de Interne.

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte