Africa de Sud: Atac armat în apropiere de Johannesburg, soldat cu patru morţi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO via News.ro

Un grup de bărbaţi stătea în jurul unui foc şi se jucau cu zarurile într-o suburbie a oraşului Johannesburg sâmbătă seara, când atacatorii au sosit şi au deschis focul, ucigând patru dintre ei, a anunţat, duminică, poliţia, relatează AFP.

Atacul vine la o săptămână după atacurile armate din două baruri din Africa de Sud, care s-au soldat cu douăzeci de morţi, dintre care şaisprezece într-o tavernă din Soweto, lângă Johannesburg. Atacatorii par să fi tras la întâmplare asupra clienţilor.

În Lenasia, o suburbie la sud de capitala economică a Africii de Sud, agresorii au tras asupra acestor bărbaţi care se jucau la colţul unei străzi sâmbătă seara.

Au ucis patru dintre ei şi au rănit alţi doi, a confirmat pentru AFP purtătorul de cuvânt al poliţiei, Masondo Mavela.

„Stăteau, au fost atacaţi fără niciun motiv aparent”, a declarat la faţa locului Elias Mavela, şeful poliţiei regionale, descriind ”o altă scenă îngrozitoare a crimei”.

A fost deschisă o anchetă în acest caz. Atacurile armate sunt frecvente în Africa de Sud, una dintre cele mai violente ţări din lume, alimentate de violenţa bandelor şi de consumul de alcool.

Mai multe pentru tine:
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Universitatea Craiova, primul eșec înregistrat în actualul sezon de Superliga. Oțelul a învins liderul
Efectele suprinzătoare ale cititului. Ce spun specialiștii despre lectură și care sunt beneficiile asupra sănătății
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză