Zelenski, vizită-supriză în Marea Britanie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski este aşteptat miercuri în Regatul Unit pentru a doua sa vizită în străinătate de la începutul invaziei ruse acum aproape un an, a anunţat guvernul britanic, transmit AFP şi Reuters, preluate de Agerpres.

Zelenski face miercuri o vizită în Marea Britanie FOTO PROFIMEDIA

Zelenski se va întâlni cu prim-ministrul Rishi Sunak, se va adresa parlamentului şi va face o vizită trupelor ucrainene antrenate în Marea Britanie, a precizat Downing Street într-un comunicat.

„Liderii vor discuta despre o abordare cu două componente a sprijinului britanic pentru Ucraina, începând printr-o creştere imediată a livrărilor de echipamente militare, pentru a ajuta la contracararea ofensivei de primăvară a Rusiei, şi întărind-o printr-un sprijin pe termen lung”, a explicat Downing Street.

De asemenea, Rishi Sunak intenţionează să „propună întărirea ofertei de formare de către Regatul Unit a trupelor ucrainene, mai ales prin extinderea la piloţi de avioane de vânătoare pentru a garanta că Ucraina îşi poate apăra spaţiul aerian pe viitor”.

„Această formare le va permite piloţilor să poată pilota avioane de luptă sofisticate răspunzând standardelor NATO„, aşa cum cere Kievul, adaugă sursa citată.

Vizita preşedintelui Zelenski în Regatul Unit este o dovadă a curajului, determinării şi luptei ţării sale şi o dovadă a prieteniei indestructibile dintre ţările noastre”, a afirmat Sunak în comunicat. Acesta menţionează că Sunak va oferi sprijinul Londrei pentru planurile lui Zelenski de a lucra pentru o pace justă şi durabilă pentru Ucraina.

Marea Britanie va anunţa, de asemenea, în cursul zilei, sancţiuni suplimentare împotriva celor care l-au ajutat pe preşedintele rus Vladimir Putin 'să îşi construiască averea personală şi a companiilor care profită de pe urma maşinăriei de război a Kremlinului', mai spune comunicatul publicat de Downing Street.

Este prima vizită în străinătate a lui Zelenski de la vizita sa de câteva ore la Washington pe 21 decembrie, când a fost primit la Casa Albă de preşedintele Joe Biden şi a vorbit în Congresul american.

Vizita sa în Regatul Unit intervine în contextul în care preşedintele ucrainean, aşteptat - potrivit unor surse europene - joi la summitul UE de la Bruxelles, cere o întărire şi o accelerare a ajutorului militar occidental.

Marea Britanie este unul dintre susţinătorii cei mai fermi ai Kievului, căruia i-a furnizat anul trecut ajutor militar de 2,3 miliarde de lire. Londra s-a angajat să menţină în 2023 acest nivel de ajutor, al doilea din lume după cel pus la dispoziţie de SUA.

Mai multe pentru tine:
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Ce s-a descoperit după autopsia medicului Ștefaniei Szabo. Nu a murit din cauza unui infarct sau AVC
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Ilie Bolojan și Ioana Fâșie, căsătorie în secret. Cine este femeia care aduce fericire în viața premierului. Ce studii are și cu se ocupă?
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant