Unul dintre suspecții masacrului din Canada, găsit mort. Poliție: Se poate să fi fost ucis de fratele său

0
Publicat:

Unul din cei doi suspecţi ai atacurilor de duminică din Canada a murit şi corpul său a fost găsit într-una din localităţile unde care au avut loc crimele, a anunţat luni poliţia, notează AFP, citat de Agerpres.

Damien a fost găsit mort de polițiști FOTO EPA EFE

Corpul lui Damien Sanderson, care prezenta mai multe "răni vizibile", a fost descoperit în comunitatea indigenă James Smith Cree Nation "într-o zonă ierboasă, în apropierea unei case în curs de examinare", a explicat comisarul adjunct al Poliţiei Regale Canadiene, Rhonda Blackmore.

Celălalt suspect este în libertate

Celălalt suspect, fratele său, Miles Sanderson, este încă în libertate şi este posibil să fi fost rănit, a adăugat ea într-o conferinţă de presă. Ar putea "avea nevoie de îngrijiri", a mai spus Rhonda Blackmore. "Nu putem spune cu siguranţă cum a murit Damian, dar se poate să fi fost ucis de fratele său", a adăugat ea.

Oamenii, sfătuiți să fie vigilenți în continuare

 Poliţia a numărat 13 scene ale crimei în localităţi îndepărtate din centrul-vestul ţării, printre care o comunitate indigenă. Poliţia a precizat că Myles Sanderson era încă "în libertate" şi reprezintă o "ameninţare". "Recomandăm oamenilor să fie vigilenţi în continuare, este considerat periculos. Acţiunile sale au arătat că este violent", a spus poliţia.

Autorităţile nu au comunicat deocamdată nicio informaţie cu privire la victime. Dar majoritatea dintre ei sunt indigeni. În Canada, acestea din urmă reprezintă aproximativ 5% din populaţie - 38 de milioane de locuitori - şi trăiesc în comunităţi frecvent devastate de şomaj şi sărăcie, reaminteşte AFP.

"Am pierdut un vecin bun"

Poliția canadiană a anunțat duminică, 4 septembrie, că cel puțin 10 persoane au fost ucise și alte 15 rănite prin înjunghiere în provincia Saskatchewan.

Înjunghierile au fost raportate dimineaţa devreme (05:40) şi au avut loc în mai multe locuri, printre care comunitatea indigenă James Smith Cree Nation şi oraşul învecinat Weldon din provincia Saskatchewan. Au fost identificate 13 scene ale crimei.

Poliţiştii sunt pe urmele a doi suspecţi, Damien Sanderson (31 de ani) şi Myles Sanderson (30 de ani). Localitatea James Smith Cree Nation, cu o populaţie de 2.500 de locuitori, a declarat stare de urgenţă locală.

De asemenea, locuitorilor din Saskatchewan li s-a cerut să stea acasă pentru a fi în siguranţă. Diane Shier, o locuitoare din Weldon, a declarat pentru Canadian Press că vecinul ei, care locuia împreună cu nepotul, a fost ucis."Sunt foarte afectată pentru că am pierdut un vecin bun", a declarat ea. 

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews