Un irlandez a refuzat să poarte masca şi şi-a dat pantalonii jos în timpul unui zbor spre New York. El riscă acum 20 de ani de închisoare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO: Shutterstock

Un irlandez care a refuzat să poarte masca în timpul unui zbor Dublin-New York a fost acuzat de „agresiune” şi „intimidare” pentru că şi-a „arătat fesele” în public. El riscă până la 20 de ani închisoare, a anunţat vineri  justiţia americană, informează lefigaro.fr.

Shane McInerney, originar din Galway, Irlanda, s-a prezentat pe 14 ianuarie la tribunalul federal din Brooklyn, New York. Bărbatul de  29 de ani a fost acuzat că „a agresat şi intimidat un membru al echipajului de cabină al zborului 45 Delta Airlines din Dublin către aeroportul JFK”, la New York pe 7 ianuarie, potrivit unui document al instanţei.

Justiţia federală îl acuză că a „refuzat în mod repetat să poarte masca”, a „aruncat o cutie de băutură care a lovit un pasager în cap”, că şi-a „dat jos pantalonii şi chiloţii şi şi-a arătat fesele unui membru al echipajului şi pasagerilor” şi în cele din urmă şi-a „scos şapca ca să o pună pe capul căpitanului”. 

El a comis astfel o infracţiune şi, dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 20 de ani de închisoare, a declarat un purtător de cuvânt al tribunalului din Brooklyn. Irlandezul, care mergea în Florida pentru un loc de muncă ca antrenor de fotbal, a fost eliberat pe cauţiune pentru 20.000 de dolari, în aşteptarea procesului.

Autoritatea americană de reglementare a aviaţiei civile (FAA) a decretat în ianuarie 2021 o politică de toleranţă zero faţă de pasagerii care refuză să poarte masca. Motivul este că personalul de zbor al companiilor se confrunta cu un număr foarte mare de cazuri de violenţă verbală sau fizică din partea unor persoane care refuză să respecte această regulă.

Joi, un avion al companiei American Airlines, pe traseul Miami - Londra, s-a întors la jumătatea drumului, după ce unul dintre pasageri a refuzat să poarte masca.

Mai multe pentru tine:
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
„Dintr-un iad în altul: niciun animal nu ar putea supraviețui aici”. Condițiile dramatice în care trăiesc palestinienii fugiți din Gaza
Putin va bombarda și mai puternic Ucraina. Bloomberg: Recurge la șantaj nuclear și presiune psihologică, inclusiv bombardamente în masă
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile