Șoferii români care se grăbesc spre vacanță riscă amenzi uriașe. Poliția din Bulgaria a instalat sute de radare speciale

0
Publicat:

Românii care pleacă spre Grecia, Turcia sau litoralul bulgăresc cu mașina sunt vizați de o nouă rețea de radare inteligente montate de autoritățile din Bulgaria. Cu 187 de dispozitive de ultimă generație, care monitorizează nu doar viteza, ci și depășirile ilegale sau mersul pe banda de urgență.  

Polițiștii bulgari au acum sisteme noi de depistare a vitezei. Sursa foto: iStock

Poliția rutieră din Bulgaria începe implementarea a 187 de radare moderne montate pe trepied, ca parte a unui efort mai amplu de a întări siguranța rutieră atât în zonele urbane, cât și pe autostrăzi, potrivit jurnaliștilor bulgari de la novinite.com. Noile dispozitive sunt dotate cu software avansat, care le permite să depisteze o gamă variată de încălcări ale regulilor de circulație, nu doar viteza excesivă.

Inspectorul-șef Radoslav Buyukliyski, șeful Poliției Rutiere din Kyustendil, a explicat că, deși noile radare seamănă la exterior cu modelele vechi, tehnologia internă a fost substanțial îmbunătățită.

Noul sistem permite identificarea tipului de vehicul, diferența între autoturisme și camioane grele. În plus, permite nu doar monitorizarea vitezei, ci și a manevrelor ilegale, cum ar fi utilizarea necorespunzătoare a benzilor de urgență, depășirile neautorizate sau circulația pe benzile destinate autobuzelor.

Un element-cheie al noului sistem este capacitatea de a supraveghea simultan toate cele trei benzi ale unei autostrăzi. Radarele pot fi poziționate pentru a înregistra atât traficul care se apropie, cât și cel care se îndepărtează, fiind astfel extrem de flexibile în utilizare. Pot înregistra simultan vehicule care circulă cu 70 km/h, 90 km/h și 120 km/h, identificând automat care vehicul circula cu ce viteză.

În mai puțin de o oră, în timpul unei inspecții matinale pe Autostrada Struma, poliția a înregistrat 13 încălcări ale vitezei legale. Un șofer a fost surprins circulând cu 168 km/h. Cu o săptămână înainte, aceeași autostradă a înregistrat o viteză record de 233 km/h captată în timpul unei operațiuni speciale de control rutier.

Inspectorul-șef Buyukliyski a subliniat că scopul noilor radare nu este de a colecta amenzi, ci de a promova o cultură a condusului responsabil. Potrivit acestuia, obiectivul este ca șoferii să respecte legea, să dea dovadă de respect reciproc în trafic și, în cele din urmă, să se reducă numărul accidentelor rutiere.

El a mai adăugat că poziționarea noilor radare se bazează pe analize săptămânale ale datelor privind incidentele rutiere, ceea ce permite poliției să acționeze mai eficient în zonele cu risc ridicat.

Mai multe pentru tine:
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie