Silvio Berlusconi: Despărţirea Crimeei de Ucraina a fost democratică

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul premier italian Silvio Berlusconi afirmă că poporul din Crimeea a făcut o alegere democratică atunci când s-a despărţit de Ucraina şi îl laudă pe preşedintele rus Vladimir Putin, pe care-l consideră cel mai important lider al lumii, relatează Reuters în pagina electronică.

Berlusconi a devenit luna aceasta primul politician occidental de anvergură - el a fost premierul Italiei în patru rânduri - care a vizitat peninsula ucraineană de la Marea Neagră, anexată de Rusia anul trecut, ceea ce a provocat o adevărată prăpastie între Moscova şi Washington.

Separatişti proruşi luptă împotriva Guvernului, în estul Ucrainei, un conflict despre care cel mai probabil urmează să discute luni, la New York, preşedintele american Barack Obama şi Vladimir Putin, care se întâlnesc în marja Adunării Generale a ONU.

Berlusconi, care întreţine de mult timp o relaţie apropiată cu Putin, a criticat sancţiunile impuse de către Occident Rusiei din cauza rolului ei în Ucraina, afirmând că afectează afacerile italiene.

El a catalogat drept „democratic“ şi „valid“ referendumul care a avut loc în Crimeea în 2014, înainte de anexare.

„Optzeci şi şapte a sută dintre cetăţenii Crimeei au votat, 93% au votat să se despartă de Ucraina, au votat să fie o republică autonomă, au votat să devină parte a Federaţiei ruse“, a declarat Berlusconi într-un discurs pe care l-a susţinut în nordul Italiei, transmis la televiziune.

El a mai declarat duminică, la acest miting de la Brescia, că evenimentul marchează „revenirea (sa) pe scena politică“.

„Trebuie să vedeţi dragostea, recunoştinţa şi prietenia cu care este primit Putin“ în Crimeea, a spus Berlusconi, catalogându-l pe preşedintele liderul politic „numărul unu“.

„Femeile i se aruncă în braţe, spunându-i «mulţumesc, Vladimir, mulţumesc, Vladimir»“, a adăugat el.

Serviciul ucrainean de securitate i-a interzis magnatului media italian accesul în această ţară în următorii trei ani, în urma vizitei acestuia în Crimeea.

Berlusconi, care împlineşte vârsta de 79 de ani săptămâna aceasta, a dominat scena politică italiană timp de aproape două decenii, însă în prezent se străduieşte să-şi menţină unită formaţiunea, Forza Italia, care se confruntă cu un val de plecări.

Mai multe pentru tine:
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Primele imagini cu fiica, Nidia, la priveghiul tatălui ei. Alexandra Velniciuc, nelipsită de lângă sicriul lui Horia Moculescu! Ce mesaj a transmis Mariana?
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Complot împotriva căsniciei lui Alin Oprea. Artistul crede că fosta lui soție vrea să-l despartă de actuala: „Eu și Medana suntem bine, ne iubim!”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Rezultatele autopsiei în cazul Sarei, fetița de doi ani care a murit pe scaunul stomatologului, arată probleme grave. Se schimbă datele problemei
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%