Scoţia pregăteşte un nou referendum pentru separarea de Marea Britanie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Premierul Scoţiei, Nicola Sturgeon, şi-a anunţat joi intenţia de a prezenta săptămâna viitoare un proiect de lege privind organizarea unui referendum pentru independenţă, spunând că votul în favoarea Brexitului a schimbat condiţiile apartenenţei Scoţiei la Regatul Unit, relatează AFP.

„Proiectul de lege pentru un referendum de independenţă va fi prezentat săptămâna viitoare pentru consultare“, a declarat Nicola Sturgeon, în deschiderea congresului partidului său SNP la Grasgow.

„Sunt hotărâtă ca Scoţia să poată reconsidera chestiunea independenţei, şi chiar înainte ca Marea Britanie să părăsească UE dacă acest lucru este necesar pentru a proteja interesele ţării noastre“, a adăugat ea, potrivit AFP şi Agerpres.

Sturgeon: Londra utilizează Brexitul pentru a propaga „xenofobia“

În opinia premierului scoţian, Guvernul britanic utilizează Brexitul pentru a promova „xenofobia“ şi a-i transforma pe străini în „ţapi ispăşitori“.

Contrar Angliei şi Ţării Galilor, Scoţia a susţinut cu majoritate de voturi (62%) la referendumul din 23 iunie rămânerea Regatului Unit în cadrul Uniunii Europene, iar, după victoria „Da“-ului pentru Brexit, dna Sturgeon a criticat permanent modul în care Guvernul conservator gestionează situaţia.

„Brexitul a devenit Brexit Tory. Ei se servesc de Brexit ca de un permis la xenofobie, care a fost multă vreme ascunsă şi iese acum la suprafaţă“, acuză şefa Executivului scoţian.  

La începutul lunii, în cursul congresului său la Birmingham, Partidul Conservator dezvăluise un nou plan destinat să oblige întreprinderile să publice o listă cu angajaţii lor nebritanici. După câteva zile, guvernul premierului Theresa May a revenit asupra lui, declarând că proiectul a fost „interpretat greşit“, notează AFP, potrivit Agerpres.

Potrivit Nicolei Sturgeon, congresul conservatorilor a fost „o ruşine“, pentru că „noi am fost martori ai unei intoleranţe faţă de străini care nu-şi are locul într-o societate modernă, multiculturală şi civilizată“.

Această abordare, favorizată de Londra, nu este cea pe care au ales-o britanicii susţinători ai retragerii din UE, consideră ea. „Ei nu au votat pentru scăderea nivelului nostru de trai şi pentru sacrificarea locurilor de muncă şi a investitorilor. Ei nu au votat pentru a-i transforma pe străini în ţapi ispăşitori“, afirmă Sturgeon.

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cele 3 semne zodiacale chinezești care atrag abundența în săptămâna 27 octombrie – 2 noiembrie 2025
Sucul cu efecte miraculoase care l-a scos din încurcătură pe Sinner la Viena. Medvedev îl consideră „dezgustător”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Doi frați de 9 și 12 ani, uciși de o mașină de curse în timpul unei competiții de raliu