Preşedintele Italiei a anunţat dizolvarea parlamentului, declanşând alegeri anticipate. Scrutinul va avea loc pe 25 septembrie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto: Arhivă

Preşedintele Italiei, Sergio Mattarella a informat, joi, dizolvarea celor două camere parlamentare, Senatul şi Camera Deputaţilor, ceea ce va produce automat alegeri anticipate în această toamnă. Ulterior s-a anunţat că scrutinul va avea loc pe 25 septembrie, conform Agerpres.

UPDATE 20,45 Italia va organiza alegeri anticipate pe 25 septembrie, după ce preşedintele Sergio Mattarella a dizolvat parlamentul în urma demisiei premierului Mario Draghi, transmit dpa şi Reuters.

Data alegerilor a fost anunţată într-o şedinţă a Consiliului de Miniştri la Roma, au relatat agenţiile italiene ANSA şi Adnkronos, citând participanţi la reuniune.

Draghi, care va rămâne premier interimar, i-a mulţumit preşedintelui Mattarella pentru încrederea acordată. 'Trebuie să fim foarte mândri de munca pe care am depus-o în numele preşedintelui Republicii în serviciul cetăţenilor' a declarat el.

Stirea iniţială 

Preşedintele Italiei, Sergio Mattarella a explicat cum s-a ajuns la alegeri anticipate. „Situaţia politică a condus la această decizie”, a spus preşedintele în cadrul unei declaraţii televizate, referindu-se la demisia premierul Mario Draghi, după ce acesta a pierdut susţinerea a trei partide importante din coaliţia sa: Mişcarea 5 Stele (M5S), Liga şi Forza Italia. 

„Discuţia, votul şi modalităţile în care acest vot a fost exprimat ieri în Senat” au dovedit lipsa „sprijinului parlamentar pentru guvern şi absenţa perspectivelor pentru a da naştere unei noi majorităţi”, a afirmat Sergio Mattarella. 

„Această condiţie a făcut inevitabilă dizolvarea anticipată a parlamentului”, care „este întotdeauna ultima opţiune”, a mai adăugat preşedintele italian. 

Media italiană lansează trei posibile date pentru viitoarele alegeri: 18 septembrie, 25 septembrie sau 2 octombrie. 

Preferatul evident al scrutinului este coaliţia intitulată „de centru-dreapta”, care reuneşte Forza Italia, partidul de dreapta al lui Silvio Berlusconi, şi extrema-dreapta reprezentată de Liga lui Matteo Salvini şi de Fratelli d'Italia. 

Fratelli d'Italia, partid post-fascist prezidat de Giorgia Meloni, conduce în intenţiile de vot, cu circa 24%, urmat de Partidul Democrat (22%) şi de Liga (14%), potrivit unui sondaj efectuat de institutul SWG pe 18 iulie. Forza Italia ar strânge 7,4% din voturi, iar M5S 11,2%. 

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Trei zodii își schimbă radical viața începând cu 1 ianuarie 2026. Vor avea parte de iubire și noroc din abundență
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €