Poliţia pariziană a reţinut 27 de protestatari după ciocnirile violente de la manifestaţiile împotriva legii muncii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Autorităţile franceze au arestat, în noaptea de joi spre vineri, 27 de persoane după ciocniri violente cu zeci de tineri mascaţi în Piaţa Republicii. Protestele faţă de legea muncii, la care participă în special elevi, studenţi şi sindicalişti, au fost marcate de acte de violenţă, în timp ce autorităţile au intervenit cu gaze lacrimogene pentru a dispersa mulţimea, scrie Reuters.

La primele ore ale dimineţii, poliţiştii au intervenit pentru a împrăştia un grup de 150 de tineri, care au refuzat în timpul nopţii să părăsească Place de la Republique, ocupată zilnic în ultimele luni de protestatari paşnici.

Evacuarea a fost însă urmată de altercaţii violente între autorităţi şi tineri. Aceştia din urmă au incendiat autovehiculele parcate în apropiere şi au aruncat spre forţele de ordine cu bucăţi de piatră cubică smulsă din trotuar.

Cel puţin 27 de persoane au fost arestate şi plasate în custodia poliţiei.

„În general sunt oameni care vin în căutarea violenţei“, a precizat purtătorul de cuvânt al ministerului de Interne, Pierre-Henry Brandet.

Peste jumătate de milion de persoane au protestat joi în marile oraşe franceze împotriva reformei legii muncii, în vreme ce autorităţile estimează că numărul manifestanţilor nu a depăşit 170.000. Prostestele s-au transformat în ciocniri violente la marginea metropolei pariziene, unde un poliţist a fost grav rănit în confruntările cu manifestanţii, cei mai mulţi dintre ei elevi, studenţi şi sindicalişti.

Aproximativ 60.000 de persoane au ieşit pe străzile din Paris începând cu ora locală 14.00 şi s-au adunat în piaţa Denfert-Rochereau, aflată în sudul capitalei. Însă, autorităţile au estimat numărul protestatarilor parizieni la doar 15.000. Altercaţii violente au izbucnit între poliţişti şi tinerii protestari din Paris, Nantes, Rennes şi Lyon.

Poliţia a folosit gaze lacrimogene împotriva protestatarilor, după ce tinerii au început să arunce cu sticle şi pietre în apropiere de podul d'Austerlitz. Autorităţile pariziene au confirmat că doi poliţişti au fost răniţi în ciocnirile cu protestatari, iar unul dintre ei se află în stare gravă. Cinci persoane au fost reţinute pentru acte de violenţă.


În Lyon, 150 de studenţi s-au ciocnit cu autorităţile în timp ce îndreptau spre centrul metropolei. Unii studenţi au aruncat cu obiecte diverse spre poliţişti, care au răspuns cu gaze lacrimogene. Trei poliţişti au fost răniţi în altercaţii, iar doi protestatari au fost arestaţi.

Franţa a fost paralizată de proteste săptămânale încă de la începutul mişcării de contestare a reformei legii muncii, sprijinită de studenţi şi sindicate, la 9 martie.

Opoziţia faţă de lege a determinat mai mulţi protestatari să lanseze ala numitele manifestaţii ”Trezi toată noaptea”, în care stundeţii au rămas peste noapte să ocupe spaţiul public, amintind de mişcarea Occupy Wall Street.

Asociaţiile studenţeşti şi sindicatele franceze s-au mobilizat pentru a protesta faţă de legea care va îngreuna condiţiile de muncă şi va creşte considerabil rata şomajului în întreaga ţară. Protestatarii au promis că vor menţine presiunea asupra executivului preşedintelui Francois Hollande, care a devenit în sondaje cel mai nepopular lider modern al Franţei cu doar un an înainte de prezidenţiale.

Mai multe pentru tine:
Echipament de schi fără greșeli: clăpari, cască, schiuri, bețe, snowboard și ochelari - ghidul complet pentru începători și familii. Ce să cumperi online
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Prețurile au sărit în aer la Târgurile de Crăciun din Capitală! Cât au ajuns să coste vinul fiert, sărmăluțele și fasolea cu ciolan?! Vizitatorii au rămas uluiți!
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
A iertat-o pe bunica regină, care l-a lăsat fără titlul de prinț. Nikolai, apariție spectaculoasă alături de Margareta a Danemarcei
Inspirație pentru bărbați: ținute urban casual și smart-casual de iarnă – Ghid complet, plus shopping online rapid
O tânără prezentatoare a murit la nici 30 de ani
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Nu cumpăra nimic înainte să vezi acest top 10 electrocasnice 2025 – cele mai bune alegeri pentru casă și cadouri de sărbători
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Cât costă șuba ciobănească îmbrăcată de Diana Șoșoacă de 1 Decembrie? Verdictul dur al stiliștilor: „Se poartă numai la stână!” Moda e lansată, de fapt, de Gigi Becali