Poliţia din Malta a arestat zece persoane în legătură cu asasinarea jurnalistei Daphne Caruana Galizia

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Poliţiştii maltezi au arestat luni zece persoane care au legătură cu asasinarea jurnalistei Daphne Caruana Galizia, unul dintre cei mai vehemenţi critici ai guvernului, anunţă BBC.

Zece persoane, toate malteze, au fost arestate în cadrul anchetei cu privire la asasinatul jurnalistei şi bloggerei anticorupţie Daphne Caruana Galizia, a anunţat luni premierul maltez Joseph Muscat, relatează AFP.

”Am fost informat despre o operaţiune efectuată în această (luni) dimineaţa” în cadrul anchetei cu privire la moartea lui Daphne Caruana Galizia, la vârsta de 53 de ani, ucisă pe 16 octombrie în explozia unei bombe amplasate sub maşina sa, a precizat Muscat, citat într-un comunicat.

”În cursul acestei operaţiuni, opt persoane au fost reţinute, suspectate că sunt implicate în asasinat”, a adăugat el.

”Cele opt persoane arestate sunt toate malteze. Între ele se află indivizi cunoscuţi de poliţie”, a precizat premierul.

Mai târziu, luni dimineaţa, Muscat a adăugat pe Twitter, că alte două persoane au fost reţinute şi că erau în curs percheziţii.

Suspecţii au fost plasaţi în arest preventiv, iar poliţia are 48 de ore la dispoziţie să hotărască să-i trimită sau nu în faţa justiţiei, caz în care forţele de ordine vor furniza mai multe informaţii presei, a precizat Muscat.

Premierul a amintit totodată că anchetatori maltezi au beneficiat de ajutorul poliţiei federale americane (FBI), Europol şi poliţiei finlandeze.

”Aş vrea să insist asupra angajamentului statului şi asupra angajamentului meu personal de a face astfel încât eventualii comandittari şi autorii acestei crime să fie judecaţi”, a subliniat el.

”Aşa cum am spus încă de când am fost informat de acest act barbar, nu vom neglija nicio pistă până când dodarul nu va fi rezolvat. Eu sunt angajat în acest lucru mai mult ca oricând”, a dat asigurări premierul, al cărui Guvern a promis un milion de euro recompensă în vederea avansării anchetei.

Catalogară drept ”Wikileaks de una singură”, Daphne Caruana Galizia a dezvăluit unele dintre cele mai întunecate părţi ale politicii malteze, atacându-l virulent pe Muscat, iar mai recent şi pe liderul opoziţiei.

După moartea sa, fiii săi au reclamat demisia lui Muscat, pe care l-au acuzat că s-a înconjurat de escroci şi că a creat o cultură a impunităţii ce a transformat Malta în ”insula mafia”.

Într-un comunicat publicat săptămâna trecută, familia lui Daphne Caruana Galizia i-a acuzat din nou de ipocrizie pe Muscat şi pe ministrul său al Justiţiei. ”Minţiţii atunci când spuneţi că hotărârea voastră de a face să fie judecaţi vinovaţii este maximă. Nu este aşa, ea este la nivelul zero”.

În cea mai mică ţară din Uniunea Europeană (UE), cu 430.000 de locuitori, manifestaţii s-au succedat de altfel în ultimele săptămâni, în semn de neîncredere faţă de conducători din sistemul judiciar şi poliţişti, dintre care o serie au fost vizaţi de atacurile dure ale bloggerei.

La Strasbourg, sala în care sunt organizate principalele conferinţe de presă ale Parlamentului European (PE) poartă numele lui Daphne Caruana Galizia.

Mai multe pentru tine:
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cel mai emoționant moment din semifinalele Vocea României 2025. Tânăra care i-a făcut să plângă pe Horia Brenciu și Theo Rose: „Ești un test pentru noi”
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!