Marea Britanie: Laburiştii cer timp şi un al doilea referendum pentru Brexit

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Opoziţia laburistă din Parlamentul britanic a depus un amendament în care solicită Guvernului condus de conservatoarea Theresa May să le lase timp aleşilor să examineze mai multe opţiuni cu privire la Brexit, inclusiv cea a unui al doilea referendum pe tema ieşirii din Uniunea Europeană, relatează Reuters.

„A venit timpul ca proiectul alternativ al Partidului Laburist să se afle în centrul atenţiei, păstrând deschise toate opţiunile, inclusiv cea a unui vot public asupra acordului“, a declarat marţi liderul laburist Jeremy Corbyn, care şi-a pus numele pe acest amendament depus luni seara în Camera Comunelor.

„Amendamentul nostru le va permite aleşilor să se pronunţe prin vot asupra opţiunilor vizând să pună capăt Brexitului şi să împiedice haosul unei ieşiri fără acord“, a adăugat el.

Mult timp reticent, Jeremy Corbyn a adoptat recent ideea unei noi consultări, însă a subliniat că un asemenea vot nu ar trebui să fie o „reeditare“ a celui din 23 iunie 2016. Susţinătorii Brexitului au obţinut o victorie, atunci, cu 52% din voturile exprimate.

Deputaţii din Camera Comunelor se reunesc la 29 ianuarie, pentru a dezbate şi a se pronunţa prin vot asupra noilor măsuri cu privire la Brexit, programat în continuare la 29 martie, la ora locală 23.00 (sâmbătă, 30 martie, 01.00 ora României).

Preşedintelui Camerei John Bercow este cel care decide care amendamente sunt supuse votului.

Nimic nu pare să arate că amendamentul Corbyn ar obţine o majoritate.

Partidul Laburist, care este la rândul său împărţit pe tema Brexitului, a subliniat că această propunere nu înseamnă că formaţiunea ar susţine ipoteza unui al doilea referendum.

Cu mai puţin de zece săptămâni înainte de ieşirea programată a Regatului Unit din UE, niciun consens nu a apărut la Londra cu privire la modul şi nici cu privire la oportunitatea unei retrageri.

Potrivit unui sondaj YouGov realizat la 16 ianuarie, britanicii ar vota în proporţie de 56% la 44% în favoarea unei rămâneri a regatului în Uniune, în cazul în care ar fi întrebaţi acest lucru într-un nou referendum.

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Archie și Lilibet, alături de părinții lor într-o imagine inedită de familie! Prințul Harry și Meghan Markle dau o veste mare
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cât de des ar trebui să faci sex, de fapt. Ce „omoară” intimitatea în dormitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile