FRONTEX: Aproximativ 630.000 de persoane au intrat ilegal în Europa de la începutul anului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Aproximativ 630.000 de persoane au intrat ilegal în Europa de la începutul anului, a afirmat, într-un interviu pentru grupul de presă francez Ebra, Fabrice Leggeri, şeful Frontex, agenţia europeană însărcinată cu supravegherea frontierelor.

„Am înregistrat aproximativ 630.000 de treceri ilegale a frontierelor până la sfârşitul lunii septembrie“, a dezvăluit şeful Frontex, vorbind despre o „criză migratorie fără precedent în Europa de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial“.

În contextul apropierii desfăşurării Consiliului European, în perioada 15-16 octombrie, el pledează pentru cooperare între statele membre UE. „Statele membre trebuie să înţeleagă că, în loc să mobilizeze sute de poliţişti la graniţele naţionale, ar fi mai util să-i trimită frontiera externă. Adevărata frontieră a Franţei este la Ventimiglia, dar şi la Lampedusa, la Lesbos sau la Melilla“, a afirmat el, potrivit AFP.

„Dacă fiecare stat gestioneză criza în colţul său, fără să se coordoneze cu vecinii, fluxurile de imigranţi nu vor înceta să treacă dintr-o ţară în alta, în  detrimentul tuturor“, a avertizat Fabrice Leggeri, subliniind că „presiunea migratorie este o provocare de lungă durată“.

Mai multe pentru tine:
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."