Fostul preşedinte francez Nicolas Sarkozy, condamnat definitiv într-un dosar de corupţie. Vva trebui să poarte brăţară electronică

0
Publicat:

Curtea de Casaţie din Franţa a respins miercuri recursul fostului preşedinte Nicolas Sarkozy într-un dosar bazat pe interceptări, ceea ce face definitivă condamnarea sa la un an de închisoare cu suspendare, dar cu obligativitatea purtării unei brăţări electronice, pedeapsă pronunţată pentru corupţie şi trafic de influenţă. 

Nicolas Sarkozy, fost președinte al Franței FOTO: EPA-EFE

Suspendată anterior, această pedeapsă, la care se adaugă trei ani de ineligibilitate, este acum executorie. În vârstă de 69 de ani, Nicolas Sarkozy va fi citat în faţa unui judecător de executare a pedepsei, care va trebui să stabilească termenii şi condiţiile brăţării sale electronice. Este prima condamnare definitivă pentru fostul preşedinte din anii 2007-2012, care se confruntă cu o serie de probleme judiciare, scrie news.ro.

„Nicolas Sarkozy se va conforma în mod evident sancţiunii impuse, care este acum definitivă”, a declarat pentru AFP Patrice Spinosi, avocatul fostului preşedinte. „În acelaşi timp, el va sesiza Curtea Europeană în următoarele săptămâni, aşa cum este acum îndreptăţit să facă, pentru a obţine garanţia drepturilor pe care judecătorii francezi i le-au refuzat”, a adăugat el. Această sesizare nu va împiedica însă aplicarea sancţiunilor impuse.

În 2014, interceptările telefonice ordonate în cadrul anchetei privind suspiciuni de finanţare libiană a campaniei sale prezidenţiale din 2007 au dezvăluit conversaţii între Nicolas Sarkozy şi avocatul său Thierry Herzog pe telefoane mobile înregistrate sub nume false. Thierry Herzog a deschis o linie telefonică pentru Nicolas Sarkozy pe numele Paul Bismuth, în speranţa de a împiedica supravegherea poliţiei.

Fostul locatar al Palatului Elysée a fost găsit vinovat pentru că, în 2014, a încheiat un „pact de corupţie” cu Gilbert Azibert, înalt magistrat la Curtea de Casaţie, alături de avocatul său de lungă durată, Thierry Herzog, pentru ca acesta să-i transmită informaţii şi să încerce să influenţeze un recurs introdus de Nicolas Sarkozy în afacerea Bettencourt, în care fostul preşedinte era acuzat că ar fi acceptat plăţi ilegale de la moştenitoarea imperiului L'Oreal, Liliane Bettencourt. Această înţelegere s-a făcut în schimbul unui „impuls” promis judecătorului pentru o funcţie onorifică la Monaco.

Cei trei bărbaţi au primit aceeaşi pedeapsă, avocatului fiindu-i interzis să poarte roba neagră timp de trei ani. Apelurile lor au fost, de asemenea, respinse, sentinţele fiind definitive.

Această decizie intervine cu mai puţin de trei săptămâni înainte de începerea, la 6 ianuarie, a procesului privind suspiciunile de finanţare ilegală, cu bani din Libia, a campaniei prezidenţiale din 2007, în care Nicolas Sarkozy urmează să compară timp de patru luni. Dacă va fi condamnat în cazul Libia, Sarkozy riscă până la 10 ani de închisoare.

Predecesorul lui Sarkozy, Jacques Chirac, tot un conservator, este singurul alt preşedinte din istoria modernă a Franţei care a fost condamnat de un tribunal. Chirac a fost găsit vinovat de corupţie în 2011, la patru ani după ce a părăsit funcţia.

Mai multe pentru tine:
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Fiica nelegitimă a lui Putin, descoperită la Paris. „Spune-i să oprească războiul” -„Sigur!”| FOTO/VIDEO
Situl istoric „După Ziduri”, distrus după reparațiile Primăriei Brașov? George Scripcaru: „Lucrurile sunt în regulă ca și procedură și etapă”. Ministerul Culturii: „Nu s-a respectat acordul. DJC Brașov a solicitat oprirea de urgență a lucrărilor”
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Inspirație pentru bărbați: ținute urban casual și smart-casual de iarnă – Ghid complet, plus shopping online rapid
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei