Elveţia introduce „căsătoria pentru toţi”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO EPA-EFE

Elveţia a devenit vineri una dintre ultimele ţări din Europa de Vest care a introdus egalitatea în căsătorie, ceea ce permite le permite cuplurilor de acelaşi sex să se căsătorească, transmite agenţia de presă DPA.

Peste 24 de ceremonii au avut loc în oraşul Zurich în prima zi de la intrarea în vigoare a legii în urma unui referendum.

Printre cei care au făcut acest pas s-au numărat inclusiv cupluri aflate deja în parteneriat civil şi care doreau să îşi schimbe statutul în cel de cuplu căsătorit.

La referendum, iniţiat de opozanţi ai căsătoriei între persoane de acelaşi sex, 64,1% dintre elveţieni s-au pronunţat în favoarea „căsătoriei pentru toţi”.

Poşta Confederaţiei Elveţiene a emis un timbru comemorativ pentru a marca acest eveniment. Pe timbru apar 30 de baloane legate între ele în forma unei inimi de culoarea curcubeului care se ridică spre cer şi cuvântul „da” scris în toate cele patru limbi oficiale ale Confederaţiei Elveţiene.

Mai multe pentru tine:
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Partenera lui Nicușor Dan, criticată de stiliști pentru ținuta aleasă la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului: „S-a crezut la funerariile Reginei Elisabeta”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Ședință cu scandal la Parlament: „Cum se face că numai dumneavoastră angajați toate doamnele sexy la ANRE?”
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”