Conservatorul Marcelo Rebelo de Sousa, preşedintele Portugaliei, a câştigat un nou mandat

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Conservatorul Marcelo Rebelo de Sousa, preşedintele Portugaliei şi candidat pentru un nou mandat, a câştigat alegerile prezidenţiale de duminică, primind 60,7% din voturile exprimate, nefiind astfel nevoie de un al doilea tur, potrivit TVE.

Socialista Ana Gomes a încheiat cursa pe locul al doilea, cu 12,9% dintre voturi, în faţa candidatului de extremă dreapta, André Ventura, care a primit 11,9%.

Ceilalţi patru candidaţi - Marisa Matias, susţinută de Blocul de Stânga, comunistul João Ferreira, liberalul Tiago Mayan şi independentul Vitorino Silva - nu au depăşit pragul de 5 %.

Doar 39,5% dintre persoanele cu drept de vot s-au prezentat la urne, un procent totuşi mai mare decât era de aşteptat.

Portugalia se află acum în carantină, după ce a înregistrat cifre record de cazuri şi decese asociate Covid-19.

Rebelo de Sousa, în vârstă de 72 de ani, a spus după publicarea primelor date în urma votului: „Prima noastră misiune este să combatem pandemia”. 

Şeful statului a promis că va fi „preşedintele tuturor şi fiecărui portughez”.

Pentru alegerile de duminică au fost organizate mai multe centre, pentru a fi respectată mai uşor distanţarea fizică, şi peste 130.000 de oameni au votat anticipat.

Cu o populaţie de 10 milioane de locuitori, Portugalia a înregistrat peste 636.000 de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 şi 10.469 de decese asociate, potrivit datelor Universităţii Johns Hopkins.

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."