Comisia Europeană a constituit un grup de experţi pentru combaterea ştirilor false

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sediul Comisiei Europene FOTO Arhivă

Comisia Europeană a constituit un grup la nivel înalt din 39 de experţi pentru dezvoltarea unei strategii în blocul comunitar în vederea combaterii fenomenului ştirilor false şi a dezinformării în mediul virtual, conform unui comunicat al instituţiei.

Grupul este format din reprezentanţi ai societăţii civile, platforme social media, organizaţii mass-media, jurnalişti, dar şi membri ai mediului academic, transmite Agerpres în pagina electronică.

Funcţia de preşedinte a acestui grup va fi deţinută de profesor doctor Madeleine de Cock Buning din cadrul Universităţii Utrecht, specializată în proprietare intelectuală, drepturi de autor şi legislaţia presei.

Printre cei 39 de experţi se numără şi prof. univ. dr. Alina Bârgăoanu, decan al Facultăţii de Comunicare şi Relaţii Publice din cadrul Şcolii Naţionale de Studii Politice şi Administrative (SNSPA) Bucureşti, notează Agerpres.

Grupul va oferi consultanţă Comisiei Europene cu privire la fenomenul răspândirii conţinutului fals, urmând să definească rolurile şi responsabilităţile părţilor relevante, să evalueze dimensiunea internaţională şi riscurile, să formuleze recomandări în vederea extinderii sau introducerii de noi acţiuni.

Mai multe pentru tine:
Cadourile bizare ale lui Putin și reacția la aderarea Finlandei la NATO: dezvăluirile fostului președinte finlandez
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Apelul făcut de China înaintea întâlnirii dintre Xi Jinping și Donald Trump. „Sensul istoriei nu poate fi inversat”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”