Avertisment OMS: „Datele din septembrie trebuie să fie un semnal de alarmă pentru noi toţi“ în Europa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Hans Kluge,  directorul filialei din Europa a Organizaţiei Mondiale a Sînătăţii

„Datele din septembrie trebuie să fie un semnal de alarmă pentru noi toţi”, a avertizat joi directorul filialei din Europa a Organizaţiei Mondiale a Sînătăţii (OMS), Hans Kluge, relatează AFP.

Nivelul transmiterii covid-19 este ”alarmant” în Europa, a subliniat joi OMS, îngrijorată de asemenea de scurtarea perioadei de carantină deja decisă sau avută în vedere de mai multe ţări, între care şi Franţa.

”Datele din septembrie trebuie să fie un semnal de alarmă pentru noi toţi”, în întreaga Europă, unde numărul cazurilor noi este mai mare decât al celor înregistrate în martie şi aprilie, a avertizat, la Copenhaga, Hans Kluge.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii avertizează că situaţia pandemiei în Europa este „foarte gravă” din cauza „ratei alarmante de transmitere”. Jumătate din ţările europene au raportat o creştere cu peste 10% a cazurilor noi, în ultimele două săptămâni.

„Cazurile noi săptămânale au depăşit acum numărul celor raportate atunci când pandemia a atins apogeul pentru prima dată în Europa, în luna martie", a declarat directorul regional al OMS, Hans Kluge, în cadrul unei conferinţe de presă joi, potrivit CNN.

„Săptămâna trecută în Europa au fost peste 300.000 de cazuri noi.”, a mai spus Kluge.

Kluge a adăugat că peste jumătate din ţările europene au raportat o creştere a infecţiilor cu coronavirus de peste 10% în ultimele două săptămâni. 

Directorul regional al OMS a mai spus că această creştere a numărului de cazuri ar trebui să servească drept avertisment cu privire la ceea ce urmează. 

„În primăvara şi la începutul verii am putut vedea impactul măsurilor stricte de izolare. Eforturile noastre, sacrificiile noastre, au dat roade. În iunie, cazurile au atins un nivel minim. Creşterea numărului de cazuri din septembrie ar trebui să fie un semnal de alarmă pentru noi toţi. Trebuie să ne trezim la realitate. Deşi aceste cifre reflectă şi creşterea numărului de teste, putem observa rate alarmante de transmisie în întreaga regiune”, a mai declarat Hans Kluge.

Numărul de cazuri noi de îmbolnăvire cu Covid-19 este din nou în creştere în Uniunea Europeană – mai multe ţări raportează creşteri ale numărului de infectări mai mari sau similare cu cele din perioada de început a pandemiei, din primăvară, conform datelor worldometers.info.

România ocupă locul 5 în ce priveşte numărul noi de cazuri de infectare cu Covid-19, în ziua în care ţara noastră a registrat cel mai nou record, iar în privinţa deceselor România este pe locul 2, după Spania.

OMS exclude, de asemenea, o scurtare a perioadei de carantină de 14 zile în care sunt plasate toate persoanele care s-au aflat în contact cu virusul.

Mai multe pentru tine:
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
„În loc de case, investesc în amintirile copiilor mei”. Răzvan Pascu, influencer în turism, a vizitat alături de familia sa peste 60 de țări
De ce e bine să dăm de pomană, de Moșii de Iarnă. Silviu Biriș: „Mulți oameni pleacă de aici triști.” De ce arpacașul pentru colivă se spală în 9 ape?
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Ce s-a întâmplat exact când Nicolae Ceaușescu s-a întâlnit cu Părintele Arsenie Boca: „Vă vor cerne!"