Armistiţiu încălcat: Un soldat ucrainean a fost ucis în lupta cu separatiştii pro-ruşi

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sursă foto: Shutterstock

Uciderea soldatului a avut loc în timpul ciocnirilor dintre militarii ucrainieni şi separatiştii pro-ruşi în contextul tensiunilor din ultimele săptămâni între Ucraina şi Rusia.

Rusia şi Ucraina au încheiat un armistiţiu în cursul lunii decembrie. Conflictul dintre cele două ţări a dus la moartea a 13.000 de persoane începând din 2014, relatează AFP şi Agerpres. 

Anunţul a fost făcut de armata ucraineană, care precizează faptul că separatiştii pro-ruşi au declanşat trei atacuri în ultimele 24 de ore.

La graniţa de est a Ucrainei, luptele dintre armată şi separatişti au loc de aproape şapte ani, iar autorităţile de la Kiev, precum şi cele din Occident, acuză Rusia că îi susţine financiar şi militar pe cei din urmă.

Relaţiile tensionate dintre Ucraina şi Rusia au luat amploare în ultima perioadă pe măsură ce trupe militare ruseşti au fost concentrate la graniţa cu statul vecin, mişcare despre care Occidentul susţine că ar putea indica viitoare acţiuni militare. 

De cealaltă parte, Rusia susţine că nu are intenţii de ofensivă şi solicită NATO să nu se extindă pe teritoriul fostei Uniuni Sovietice.Astfel, luna aceasta vor avea loc negocieri ruso-americane. 

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Kelemen Hunor admite că există dispute în coaliție: „Nicu şi Marcel au avut altă relaţie”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
„Pericol pentru Europa”. Ministrul de Externe al Ungariei promite ca Budapesta se va opune categoric aderării Ucrainei la UE
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău