Creatorul rețetei Nutella a murit la 97 de ani

0
Publicat:

Îndrăgitul „inventator” al cremei Nutella a murit la vârsta de 97 de ani.

Francesco Rivella avea 97 de ani FOTO Rotary Club Alba / Facebook

Chimistul Ferrero, Francesco Rivella, s-a stins din viață vineri, de Ziua Îndrăgostiților, la doar câteva zile înainte de a zecea aniversare a morții fondatorului Ferrero, Michele Ferrero, transmite The Sun.

Supranumit de presa italiană „părintele Nutella”, Rivella a avut un rol esențial în dezvoltarea celei mai cunoscute creme de alune din lume.

Născut în Barbaresco, el a început să lucreze la Ferrero în 1952, înainte ca firma să devină un gigant multinațional. Acesta avea 25 de ani și tocmai își obținuse diploma în chimie bromatologică la Torino.

Rivella și-a desfășurat activitatea în „laboratorul de chimie” al Ferrero, locul unde au luat naștere unele dintre cele mai emblematice produse ale brandului.

Făcea parte din echipa care studia materiile prime pentru a dezvolta noi produse. Aceștia combinau, rafinau și testau ingrediente pentru a obține arome perfecte.

De-a lungul unei cariere îndelungate, Rivella a devenit manager de rang înalt în companie.

A fost mâna dreaptă a lui Michele Ferrero, iar cei doi au colaborat strâns.

Jurnalistul Gigi Padovani a relatat în cartea sa „Mondo Nutella (Lumea Nutella)” că Rivella și Ferrero călătoreau prin lume pentru a cumpăra dulciuri „nu pentru a le copia, ci pentru a le îmbunătăți”.

Rivella a fost prieten cu scriitorul, chimistul și supraviețuitorul Holocaustului, Primo Levi.

De asemenea, a fost președintele Ordinului Chimiștilor din Piemont, potrivit NeedToKnow.

După retragere, s-a stabilit în Alba, unde s-a dedicat cultivării fructelor și jocului tradițional de minge, pallapugno.

Rivella era văduv, dar a lăsat în urmă trei fii, o fiică și șapte nepoți.

Funeraliile sale vor avea loc în Alba, orașul în care a trăit, iar apoi va fi înmormântat în Barbaresco.