Cât a economisit un programator din Beijing care a dormit trei ani în mașină ca să nu plătească chirie

0
Publicat:

Un programator de 38 de ani care lucrează în Beijing, care își petrece zilele în care lucrează dormind în mașina sa și se întoarce acasă în fiecare vineri a atras atenția rețelelor sociale din China continentală. Acesta a dezvăluit cât economisește cu ajutorul acestui stil de vială.

Yin/FOTO: Xiaoxiang Morning News

Bărbatul, cunoscut sub numele de Yin, pleacă de obicei din Tianjin la ora 5:30 dimineața în fiecare luni, parcurgând 130 km pe autostradă pentru a ajunge la locul său de muncă din Beijing. Se întoarce acasă după terminarea programului, în fiecare vineri după-amiază.

Yin menține acest stil de viață de aproape trei ani, iar, înainte de asta, închiria un apartament în Beijing cu 2.500 de yuani (350 de dolari americani) pe lună, scrie South China Morning Post.

Soția și cei doi fii ai săi locuiesc în Tianjin. Yin a explicat că trebuie să lucreze în Beijing pentru că oportunitățile de angajare pentru programatori sunt limitate în Tianjin.

Am locuit în mașina mea în ultimii trei ani. Atâta timp cât mașina este suficient de spațioasă și poți găsi ușor stații de încărcare, experiența nu este mai rea decât să stai la hotel”, a declarat Yin.

De multe ori parchează într-un parc din apropiere și se trezește în fiecare zi la ora 6:30, făcând o plimbare prin parc înainte să-și prepare micul dejun în mașină, folosind un mic aparat electric de gătit.

Activitățile mele de relaxare după serviciu includ vizionatul televizorului, cântatul și apelurile către familie. Uneori scriu programe. Nu am alte hobby-uri, cum ar fi jocurile pe calculator. De obicei mă culc în jurul orei 10 sau 11 seara”, a povestit Yin.

„În afară de inconvenientul de a găsi o toaletă, totul este în regulă”, a adăugat el.

În timpul verii, se spală zilnic folosind un rezervor de apă din vehicul, iar în lunile mai reci călătorește spre casă cu trenul miercurea seara și se întoarce la Beijing joi dimineața, sărind peste dușuri în unele zile.

FOTO: Xiaoxiang Morning News

Adoptând acest stil de viață, Yin declară că a reușit să reducă semnificativ cheltuielile, comparativ cu închirierea unei camere în Beijing.

Yin a menționat că viața în mașină îi reduce semnificativ cheltuielile comparativ cu închirierea unei camere.

Taxele lunare pentru autostradă se ridică la 400 de yuani (55 de dolari), iar costurile pentru încărcarea mașinii sunt sub 300 de yuani pe lună (40 de dolari). Dacă trebuie să meargă acasă în mijlocul săptămânii, biletele de tren costă în jur de 100 de yuani ( sub 1 dolar).

Îmi place să merg cu cortul și deseori iau familia cu mine în excursii cu mașina, unde și dormim în mașină”, a spus Yin.

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Kate Middleton, mesaj emoționant despre lupta cu cancerul: „Sunt momente de frică și oboseală”. Ce le-a transmis celor diagnosticați cu această boală
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cum pregătește Elwira Petre prăjitura tiramisu pentru copii. Cu ce înlocuiește cafeaua din desert
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”