Lupta cibernetică între cele două Corei: Coreea de Nord şi-a dublat numărul de hackeri, Seulul investeşte în apărare

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În vremea Internetului, războaiele se poartă şi cibernetic. În cursa „înarmării“, Coreea de Nord a dublat, în ultimii doi ani, numărul hackerilor pe care îi foloseşte în atacurile informatice. Mai mult, şi-a extins bazele şi în afara ţării.

Armata de „mercenari“ cibernetici de care dispune Coreea de Nord este alcătuită, în prezent, din 5.900 de persoane, faţă de 3.000 în urmă cu doi ani, informează Mediafax. „Ţara dispune de o unitate de hackeri, plasată sub tutela Biroului General pentru Recunoaştere, din care fac parte aproximativ 1.200 de hackeri profesionişti“, precizează agenţia de presă sud-coreeană Yonhap, care citează o sursă căreia nu-i dezvăluie numele.

Hackerii nord-coreeni au acţionat, uneori, de la baze instalate în străinătate, inclusiv în China, ţară în care comunismul încă este regimul de conducere. În ultimii ani, hackerii nord-coreeni au lansat atacuri cibernetice asupra mai multor ţinte sud-coreene, între care agenţii militare, bănci, agenţii guvernamentale, posturi de televiziune sau site-uri media.

Anchete efectuate de către autorităţi au conchis că aceste atacuri au ca origine Coreea de Nord, acuzaţii pe care Phenianul le respinge. Dacă ţara de la nord îşi întăreşte armata digitală, sud-coreenii investesc în apărare. Autorităţile au suplimentat bugetul alocat securităţii informatice şi formează experţi cu scopul de a-şi reduce vulnerabilitatea. În 2011, Coreea de Sud a creat o agenţie specială dedicată apărării de aceste atacuri.

Mai multe pentru tine:
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Horoscop luni, 27 octombrie. O zodie are de învățat o lecție importantă, iar o alta ia o decizie radicală
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Arma „joker” care va decide soarta Ucrainei, dar ar putea declanșa al Treilea Război Mondial
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO