Facebook a salvat 1,5 milioane de adrese de e-mail fără ca utilizatorii să ştie: la crearea unui nou cont era cerută şi parola de la e-mail

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Shutterstock

Facebook a salvat 1,5 milioane de adrese de e-mail fără ca utilizatorii să ştie, anunţul fiind făcut chiar de Facebook, care adaugă că nu a fost intenţionat.

După aproape o săptămână fără vreun scandal nou în care să fie implicată compania condusă de Mark Zuckerberg, un purtător de cuvânt al Facebook a făcut public faptul că reţeaua de socializare a intrat, fără intenţie, în posesia a 1,5 milioane de adrese de e-mail.

Noua revelaţie este urmarea descoperirii recente făcute de un cercetător în domeniul securităţi, care a sesizat că utilizatorilor noi de Facebook li se cerea parola de la contul de e-mail pe baza căruia îşi creau cont în cadrul reţelei.

Nu doar că nu este deloc normal să ceri parola de la contul de e-mail personal al utilizatorilor, însă în acelaşi proces Facebook a accesat şi agenda de contacte a acestor utilizatori şi a făcut upload pe serverele sale unui număr de aproximativ 1,5 milioane de adrese de e-mail.

Oficialul Facebook spune că adresele au fost folosite pentru a crea o reţea de conexiuni pe baza cărora au fost sugeraţi prieteni în cadrul serviciului de socializare.

Nu se cunoaşte în acest moment dacă adresele respective de e-mail au ajuns şi în posesia companiilor de publicitate pentru a fi targetate cu reclame.

Facebook susţine că upload-ul a fost realizat fără intenţie şi că a fost declanşată deja ştergerea adreselor. De asemenea, Facebook îşi asigură utilizatorii cărora le-a cerut parolele de mail şi le-a accesat agenda de contacte că nu le-a citit şi email-urile.

Mai multe pentru tine:
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent