Care este ţara în care mai mult de jumătate din maşinile vândute sunt electrice

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Aproape 60% din maşinile vândute în luna martie au fost electrice, un record global pentru o ţară care vrea să elimine complet vânzarea vehiculelor pe bază de combustibil fosil până în 2025.

Norvegia şi-a consolidat în ultimii ani poziţia de lider global în cadrul vânzărilor maşinilor electrice pe cap de locuitor, iar ultimele cifre arată acest lucru.

Cu un procentaj de 58,4% din totalul vânzărilor de pe piaţa de automobile din luna martie ocupat de maşini electrice, naţiunea nordică face încă un pas către transformarea într-o economie ”verde”, notează Reuters.

Anunţul a fost făcut de Federaţia Norvegiană a Drumurilor, iar una din cauzele acestei creşteri este scutirea maşinilor electrice de taxele impuse asupra celor cu motoare diesel sau bazate pe petrol. Astfel, branduri precum Tesla sau Nissan (cu modelul Leaf) au obţinut creşteri semnificative.

De altfel, Tesla şi-a mărit anul trecut staff-ul în Norvegia, iar Modelul 3 a fost cea mai bine vândută maşină a lunii martie.

În 2018, maşinile electrice au reprezentat 31,2% din totalul automobilelor vândute în Norvegia, o creştere simţitoare faţă de 2017 (20,8%). Cumpărătorii au fost forţaţi să aştepte, deoarece producătorii nu au putut face faţă ofertelor.

Anul acesta, maşinile electrice sunt aşteptate să reprezinte 50% din totalul automobilelor vândute în Norvegia.

Mai multe pentru tine:
Comisarul european pentru economie, vizită timp de două zile în România. Cu cine are întâlniri programate
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”
Dotarea Armatei Roșii la 22 iunie 1941, în conformitate cu amintirile mareșalului G. K. Jukov
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Politicieni huiduiți la sfințirea Catedralei Naționale. Susținătorii lui Călin Georgescu au strigat numele fostului candidat la prezidențiale