O cafenea amenajată într-un avion dezafectat oferă clienţilor posiblitatea de a se simţi din nou „pasageri“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cafeneaua pasagerilor FOTO vnexplorer.net/

O cafenea din Thailanda oferă clienţilor o experienţă la fel de interesantă ca şi călătoriile de dinaintea pandemiei, care a constrâns Thailanda să-şi închidă frontierele în luna martie, invitându-i la bordul unui avion dezafectat pentru a-şi savura băutura.

Deşi restricţiile impuse de pandemia de COVID-19 au limitat posibilitatea de deplasare în cazul a milioane de persoane de pe tot globul, thailandezii au găsit o modalitate de a se bucura din nou de experienţa unei călătorii, servind o cafea la un local amenajat într-un avion dezafectat, scrie Agerpres.

În oraşul turistic Pattaya, „pasagerii“ îşi ocupă locurile pe scaunele de la clasa întâi ale unui avion dezafectat.

Cu biletele de călătorie în mâini, unii dintre aceştia optează chiar pentru o vizită în cabina piloţilor.

„Datorită acestei cafele, pot să ocup un loc la clasa întâi şi să mă distrez în carlingă imaginându-mi că sunt căpitanul avionului“, a explicat pentru AFP Thipsuda Faksaithong, de 26 de ani.

Potrivit Chalisei Chuensranoi, de 25 de ani, această experienţă este la fel de interesantă ca şi călătoriile de dinaintea pandemiei, care a constrâns Thailanda să-şi închidă frontierele în luna martie.
 

„Când stau aici, la clasa business... am cu adevărat senzaţia că sunt într-un avion, în aer''.


Într-o altă cafenea, situată la sediul companiei naţionale Thai Airways din Bangkok, clienţii par să fi dus dorul chiar şi mâncării servite în avion. Aceştia savurează spaghete carbonara şi friptură de vită în stil thailandez, servite pe platouri din plastic de membrii echipajului.

Însă pentru Intrawut Simapichet, de 38 de ani, care a venit la cafenea împreună cu soţia şi cu bebeluşul, această experienţă este mai mult decât o masă servită în oraş.

„De obicei, călătoresc foarte mult şi să fiu obligat să rămân acasă... este puţin deprimant“, a recunoscut el, aşezat alături de alţi „pasageri“ care îşi fac fotografii alături de mai multe valize în faţa unei uşi false de avion.

Acesta a mărturisit că „(localul) compensează acest sentiment care îi lipseşte“.

Thailanda a înregistrat un număr scăzut de contaminări, cu circa 3.400 de cazuri şi 58 de decese.

Închiderea graniţelor a afectat economia acestei ţări, care se bazează în mare parte pe sectorul turistic.

Guvernul ia în calcul iniţierea unor „bule de călătorie“ în parteneriat cu anumite ţări care au reuşit să ţină epidemia sub control.

Mai multe pentru tine:
Ştrudel cu nuci aşa cum n-ai mai gustat până acum
Serialul de pe Netflix care face senzație în întreaga lume. S-a lansat pe 29 august, dar a ajuns în top în 14 țări
„Am fost mare vagaboandă”. Replica cu care Stela Popescu a șocat înainte să moară! Ce făcea, de fapt, în tinerețe
Facultățile de care mulți se feresc. Zeci de locuri la buget, neocupate: „Caută altceva”
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
„Chaplin m-a sedus când aveam 15 ani. Avea cereri revoltătoare”. Dacă ar fi trăit azi, era în închisoare
Schimbarea la față după vacanță. Kate Middleton, prima apariție după două luni, cu o coafură care ridică semne de întrebare
Regele Felipe al Spaniei mai are o fiică secretă? „Se spunea că e blondă și că semăna cu el”
Patru zodii, noroc dublu în următoarele 24 de zile. Se deschide o etapă prosperă, Săgetătorii și Capricornii culeg cele mai multe roade și sunt printre cele mai favorizate zodii
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Trump, reacție fulgerătoare la adresa UE după amenda de 3 miliarde de euro primită de Google: „Nu putem permite ca acest lucru să se întâmple”