Drama unei femei din Marea Britanie: își poate ține ochii deschiși doar atunci când cântă!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Moira își poate ține ochii deschiși doar atunci când cântă

Moira Gleed, în vârstă de 66 de ani, din Wrexham, suferă de o boală rară, care nu-i permite să-și țină ochii deschiși. În lipsa unui tratament eficient, muzica s-a dovedit singura sa salvare.

Moira suferă de distonie focală (boală care afectează ochii și se caracterizează prin intensificarea clipitului și închiderea involuntară a ochilor). „La început, nu suportam lumina. Nu m-am alarmat decât atunci când ochii au devenit uscați și mă mâncau. Am fost la medic, dar tratamentele prescrise au fost inutile", spune femeia. La fiecare zece săptămâni, pentru a-și relaxa mușchii din jurul ochilor, ea face injecții cu botox. Nici această metodă nu are însă un succes garantat.

„Ochii îmi devin roșii și se inflamează, mă mănâncă și mă irită. Apoi, în mod involuntar, mi se închid. Nu găsesc nicio modalitate de a-i mișca decât să îi deschid cu degetele. Este îngrozitor. A trebuit să îmi dau demisia de la locul de muncă, nici să conduc nu mai puteam. M-am simțit pierdută", mărturisește femeia.

„Am putut să-l văd pe dirijor!"

Moira și-a dat seama de curând că, dacă începe să cânte, ochii i se deschid. Ea a aflat acest lucru întâmplător, în timpul unei repetiții la cor. „Într-o zi, când cântăm în cor, am realizat că pot să-l văd pe dirijor. Ochii mi se deschiseseră!", spune Moira.

Mai multe pentru tine:
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Teste secrete într-o bază americană ultrasecurizată cu o aeronavă misterioasă
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Calcule de Război. Este Vladimir Putin un „tigru de hârtie”? Comparație Rusia-NATO, rachetă cu rachetă, tanc cu tanc
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia