VIDEO Emigrație, publicitate și droguri, în trei spectacole de teatru

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Seria de evenimente din cadrul lunii „Scrie despre Tine" continuă cu două noi lecturi, pe 3 și 4 mai, și încă o reprezentație a piesei „Ich Clown", programată astăzi, 2 mai, de la ora 20.00, la Cafe Godot din București.

În spectacolul „Ich Clown" joacă, printre alții, Vera Ion, Sorin Poamă și Alexandru Potocean. Vera Ion și Sorin Poamă, autorii textului, și-au povestit experiențele personale în acest spectacol, pornind de la o situație în care au fost confruntați cu decizia de a părăsi România.

„Îi invităm pe toți cei care doresc să învețe să scrie piese de teatru să vină să asiste la lecturi și la reprezentațiie pieselor rezultate prin metoda dezvoltată în cadrul atelierului «Scrie despre Tine».

Așa vor putea să vadă direct ce tip de materiale s-au produs și să le împărtășim direct, atât noi trainerii, cât și participanții la atelier care au scris primele piese, câteva dintre etapele procesului de creație urmărit prin această metodă de scris.

De asemenea, așteptăm oameni din domeniu interesați de acest tip de lucru, pentru că vrem să deschidem aceste texte către regizori, actori sau producători interesati să lucreze mai departe pe ele", declară Vera Ion, regizor și trainer.

BRÂNZĂ TOPITĂ
de Corina Ciubotaru-
Joi, 3 mai, ora 19:00, la Ceainăria Cărturești

Spectacol-lectură în cadrul lunii „Scrie despre Tine"
În distribuție:
Cristina Găvruș, Lucian Iftime, Ilinca Hărnuț, Ionuț Grama, Sorin Poamă, Silviana Vișan Carter, Alexandru Secăreanu
- Intrarea liberă -

Visul Elizei e să facă publicitate. Pentru ea, publicitate înseamnă să faci oamenii fericiţi si asta îşi doreşte şi ea: ca oamenii să creadă în ceva mai bun, să râdă şi să fie fericiţi, ca la televizor. De la 14 ani, Eliza e convinsă că vrea să facă publicitate cu orice preţ şi nu înţelege de ce nu îşi doreşte toată lumea asta. Când intră în prima agenţie însă, Eliza descoperă un univers clădit pe alte reguli decât cele la care se aştepta.

Fragment din text:

"ȘEFUL: Dar să știi că nu e muncă ușoară asta la care vrei tu să te înhami. E greu ca naiba să fii creativ.
ELIZA: Îmi imaginez, dar cred că pot.
ȘEFUL: Crezi că poți? (devine ușor meditativ) E o muncă stresantă, vin tot felul de idioți și iți modifică ideile, tre să dai idei imediat, oricând, tre să fii mereu pregatit. Și pe la 35-40 de ani, te arzi, gata.
ELIZA: Cum așa?
SEFUL: Așa. Nu mai ai idei. Vin unii din spate cu chestii noi și n-ai ce să le faci. Tre să fii director de creație până atunci, sau te duci dracului că nu te mai angajează nimeni.
ELIZA (zâmbește): Mai e până atunci."

EU, GEN
de Alexandru Fifea-
Vineri, 4 mai, ora 18:00, la Teatrul LUNI de la Green Hours
Spectacol-lectură în cadrul lunii „Scrie despre Tine“

În distribuție: Alexandru Potocean
-intrarea liberă-

Eugen a învățat să vorbească, apoi a trebuit să învețe să tacă. A învățat să nu ceară prea mult. Eugen stă de 5 ani pe canapea și nu mai face nimic. Nu mai vrea să greșească nimic. Fumează. Se gândește la lucrurile pe care le-a făcut. A făcut facultatea de actorie. A lucrat de câteva ori chelner. A avut câțiva prieteni pe care nu îi mai are. Lui Eugen îi e frică să nu ajungă un boschetar. Un om nebun care delirează pe stradă, un om invizibil.

Fragment din text:

EUGEN: Ne-am îndrăgostit pe plajă. Vin și tequilla și bere și înc-un shot și-o felie de lună, fix ca-n cântec. Apoi diminețile, mahmurelile, și iarăși prima bere și primul fum. Apoi un pill, pe urmă un timbru, înc-un shot, înc-o seară de vineri, clubul, prietenii, colegii din școală pe care tot noi i-am adus acolo, alte fumuri, înc-o tequilla, șampanie la 6 dimineața, prima liniuță de cola, prietenii noi, mai dă-o dracului de meserie, merităm și noi o pauză, oricum mai avem 2 ani, oricum suntem cei mai buni, avem încă timp, c p l m - am 26 ani, totul e sub control, totul e ok doar că nu mai avem foițe, WTF, cum adică nu mai avem foițe, auzi astea se pisează, se trag pe nas sau le mâncăm, nu știu baby, las că vedem noi, fuck, a venit toamna, hai acasă, totuși noi unde mai bem?

"Scrie despre tine" este un atelier de dramaturgie în cadrul căruia participanții dezvoltă piese de teatru pornind de la povești și experiențe personale.
Inițiatorii proiectului invită publicul la evenimentele din cadrul lunii „Scrie despre Tine" pentru a vedea primele texte generate în acest atelier - 8 spectacole-lectură, două producții independente de teatru și un workshop deschis.

Mai multe detalii despre program, autori și atelier aici:
http://scriedespretinetextenoi.wordpress.com/

Mai multe pentru tine:
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta