Purcărete trage cortina la Sibiu

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Două spectacole ale faimosului regizor român încheie mâine seară, după 10 zile, a XVII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu (FITS).

După ce aseară i s-a jucat pentru ultima dată în festival, megaproducţia „Faust", regizorului Silviu Purcărete i vor reprezenta mâine, în ultima zi a festivalului, două spectacole: „Femeia care şi-a pierdut jartierele" şi „Metamorfoze".

Primul spectacol, montat după un text de Eugène Labiche, aparţine Teatrului de Comedie din Bucureşti, şi are premiera mâine la Sibiu, de la 16.00, la Hala Libra-Balanţa. Coproducţia cu Luxemburgul, „Metamorfoze", se va juca mâine seară, de la ora 21.30, într-o piscină amenajată în parcarea Teatrului „Radu Stanca" de la Sibiu, unde sunt aşteptaţi în jur de 500 de spectatori.

De la „Turandot" la „Herr Paul"

După conferinţele din timpul festivalului ale lui Mihai Şora, Dan. C Mihăilescu, Eugenio Barba şi George Banu, astăzi este rândul lui Mircea Dinescu să vorbească, la ora 14.00, la Centrul Cultural Habitus, despre „Femeile din secolul trecut". De asemenea, azi şi mâine, de la ora 14.00, spectatorii pot călători, pentru ultima dată în festival, cu „Un tramvai numit Popescu", în regia lui Gavriil Pinte. Tot astăzi, la Sibiu, de la ora 18.00, la Sala Thalia, nu trebuie ratate „Poveştile de iunie" ale companiei italiene Pippo Delbono.

Doi alţi regizori importanţi, Andriy Zholdak şi Radu Afrim, vin cu două spectacole reprezentate la Teatrul „Radu Stanca" din Sibiu: „Turandot" (astăzi, de la ora 19.00) şi, respectiv, „Herr Paul" (mâine, de la ora 19.00).

Mâine, în ultima zi de festival

Ora 19.00 Teatrul Naţional „Radu Stanca", „Herr Paul", regia Radu Afrim, Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ

Ora 21.30 Parcarea Teatrului „Radu Stanca", „Metamorfoze", regia Silviu Purcărete, Coproducţie România-Luxemburg

Mai multe pentru tine:
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Prințul William răbufnește: ”Mi-am pierdut calmul”. N-a mai rezistat și a mărturisit la Premiile BAFTA
AUDIO. Înregistrare șocantă cu Ion Duvac, membru în Colegiul Psihologilor. Îi cere pacientei să facă o poză cu vaginul: „Ia dă-ți tu voie să vedem ce-i cu păsărica ta”
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online