A doua parte din biblia erotică a domnului Grey apare în România în seria „Fifty Shades”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Pe 15 septembrie apare în librăriile româneşti cel de-al doilea volum din seria "Fifty Shades". FOTO Shutterstock

După succesul înregistrat de prima carte a trilogiei „Fifty Shades”, pe 15 septembrie,are loc lansarea cărţii „Cincizeci de umbre întunecate”, a autoarei britanice E.L. James. Primul volum, „Cincizeci de umbre ale lui Grey”, a devenit un bestseller mondial, cu vânzări de 40 de milioane de exemplare în doar patru luni.

Cel de-al doilea volum din trilogie apare pe piaţa românească la editura Trei, odată cu reeditarea celui dintâi. Primul tiraj, de 5.000 de exemplare, a fost epuizat din mai, luna lansării în România. 

Noua reeditare presupune şi schimbarea titlului iniţial. Din „Cele 50 de vicii ale domnului Grey” a fost schimbat în „Cincizeci de umbre ale lui Grey”, după dorinţa autoarei, care a vrut să creeze astfel un brand mondial. Alte două ţări, Germania şi Italia, au fost nevoite să opereze o schimbare şi să folosească traducerea ad literam a titlului în limba engleză, indiferent de rezonanţa sa în limbile respective.

În „Cincizeci de umbre întunecate”, Anastasia Steele, personajul feminin în rol principal, reîncepe relaţia cu atrăgătorul multimilionar Christian Grey, în condiţiile unui nou „contract”. În acest volum, Anastasia descoperă mai multe secrete din trecutul sumbru al iubitului ei, care l-au colorat în „cincizeci de umbre întunecate”.

Prima carte din

trilogie este, în prezent, cel mai bine vândut titlu din istoria cărţii electronice. Cele trei volume au fost traduse în peste 37 de ţări, iar apariţia lor a fost apreciată de publicaţiile New York Times şi Wall Street Journal. Drepturile de ecranizare au fost câştigate de Universal Pictures.

Cel de-al treilea volum din trilogie, „Cincizeci de umbre descătuşate”, este, de asemenea în curs de apariţie în România.

Autoarea, fostă producătoare TV

E.L. James, pe numele real Erika Mitchell, trăieşte în Londra, este căsătorită şi are doi băieţi adolescenţi. A lucrat ca producătoare de televiziune şi a visat întreaga viaţă să scrie cărţi pentru publicul larg.

Trilogia a fost iniţial publicată în format e-book, motiv pentru care a devenit, la momentul actual, cel mai bine vândut titlu din istoria cărţii electronice şi, ulterior, un bestseller previzibil.

Mai multe pentru tine:
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Amenințări fantomatice: cum site-urile ruse alarmează populația despre invazia NATO: „Moartea României: distrugerea Bucureștiului este o reacție adecvată”
Prințul William și Prințesa Kate au uimit în ”Saint Tropez-ul pârtiilor”: „Asta e adevărata lor față”
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”