Vacanţă excentrică: un milionar a trăit singur pe o insulă pustie, timp de 11 zile, în apropierea unui vulcan activ

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ian Stuart a vrut să stea timp de 11 zile pe o insulă pustie/FOTO YouTube

Britanicul Ian Argus Stuart, de 65 de ani, a vrut să stea izolat pe o micuţă insulă de lângă vulcanul Hunga Tonga, în apropiere de Australia. Timp de 11 zile, el a supravieţuit singur, mâncând numai caracatiţe şi ouă de pescăruş.

Ian Stuart este un om de afaceri care a făcut avere din comerţul cu iahturi de lux. Pentru că are spirit de aventură, bărbatul şi-a dorit o aventură în stilul lui Robinson Crusoe. Astfel, el a stat izolat timp de 11 zile pe o insulă, devenind prima persoană care a locuit aici. Ian ar putea să fie totodată şi ultimul om care a văzut insula recent formată. Experţii spun că este foarte posibil ca fâşia de pământ să dispară din nou în apele oceanului, scrie Daily Mail.

Aventura a fost organizată de o agenţie de turism

Pentru a se bucura de inedita experienţă, milionarul a apelat la compania Docastaway Desert Island Experience, o agenţie de turism specializată în organizarea de vacanţe pe insule izolate, nelocuite, din întreaga lume.

În timpul sejurului, bărbatul a făcut fotografii şi s-a filmat singur, în timp ce încerca să supravieţuiască asemeni lui Robinson Crusoe. Îl putem vedea făcând focul, gustând apa sărată a oceanului şi chiar în timp ce este lovit de un val pe plajă. Noua insuliţă este un teren arid, cu aspect selenar. Experţii o consideră o zonă periculoasă, pentru că se poate scufunda oricând în mare.

În timpul sejurului, excentricul aventurier nu avea la dispoziţie niciun mijloc de transport, pentru a putea pleca rapid de pe insulă, dacă ar fi avut vreo problemă. În plus, el nu ştie să înoate. Bărbatul a avut însă mereu la el un telefon mobil conectat la satelit, prin care ar fi putut cere ajutor, la nevoie.

Ian este un client fidel al agenţiei Docastaway. A mers până acum în cinci insule pustii, unde a stat între 11 şi 21 de zile. Bărbatul s-a plictisit de viaţa pe care o duce şi simte nevoia unor vacanţe pline de aventură, de pericol.

Mai multe pentru tine:
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”