Turiştii spulberă mituri şi preconcepţii despre destinaţii de vacanţă importante: nu toţi francezii sunt indolenţi, iar Iranul este mai sigur decât se crede

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Unele păreri favorabile sau nefavorabile despre cele mai importante destinaţii turistice ale lumii au fost contracarate sau demontate de internauţii care şi-au exprimat părerile în cadrul unei discuţii.

Atunci când călătoreşti e bine să nu pleci la drum cu păreri preconcepute. Cel puţin aşa a rezultat dintr-o analiză realizată de „Daily Mail“ pe reţeaua Reddit, acolo unde jurnaliştii publicaţiei au încercat să demonteze unele concepţii greşite sau favorabile cu privire la diverse destinaţii din întreaga lume. Unii utlizatori au demontat stereotipuri neonorante, cum ar fi faptul că francezii sunt nepoliticoşi, în timp ce alţii şi-au împărtăşit experienţele dezamăgitoare despre destinaţii hiperbolizate, cum ar fi Bali. 

Bali, dincolo de farmecul hiperbolizat 

Dezbaterea a fost pornită de către un utilizator care a mărturisit că nu a fost fascinat de farmecul care gravita în jurul insulei Bali. „Nu ştiu de ce Bali este atât de faimoasă pentru plajele ei. Există câteva plaje decente acolo, dar dacă nu eşti surfer există opţiuni mai bune în restul Indoneziei şi în Asia de Sud-Est“, a scris utilizatorul de Reddit, care a fost susţinut şi de alte persoane care au vizitat Bali şi care nu au fost impresionate. 

Iranul, foarte primitor 

De aici, utilizatorii au început să demonteze diverse clişee care nu aduc cinste anumitor ţări. Astfel, o parte dintre utilizatori au scris că Iranul nu este de departe atât de periculos pe cum se crede. „Toată lumea crede că este periculos să vizitezi Iranul şi că toţi iranienii urăsc occidentalii. Este pur şi simplu neadevărat! Nici măcar o secundă nu m-am simţit în pericolos atunci când am călătorit acolo, iar toţi localnicii au fost foarte primitori“, a scris un utlizator. 

„O altă concepţie greşită este aceea că americanii nu au voie să viziteze Iranul. Nu există restricţii din partea guvernului Statelor Unite ale Americii, cu excepţia numărului de suveniruri pe care poţi să le aduci acasă. Guvernul iranian eliberează vize pentru turiştii americani care vor să viziteze Iranul în cazul în care aceştia sunt însoţiţi de ghid şi dacă vin în grup sau îşi stabilesc un tur privat“, arată un altul. 

Bali nu este atât de fermecătoare cum se crede FOTO „Daily Mail“ 

Maroc este o altă destinaţie menţionată ca fiind mai sigură decât se crede, la fel cum este şi Columbia. „Rwanda este şi ea o ţară mai sigură decât credeţi“, a specificat un internaut, care a completat prin a spune că ţara africană este şi „cea mai curată“, după ce s-a impus interdicţia asupra pungilor de plastic. 

Rwanda este mai sigură decât se crede FOTO „Daily Mail“ 

Cum sunt percepuţi, de fapt, francezii 

Un utilizator a scris în cadrul dezbaterii: „Nu toţi francezii sunt indolenţi“, frază care a declanşat opinii diferite. „Doar parizienii sunt“, „Majoritatea sunt nepoliticoşi“, „Am întâlnit oameni minunaţi în Paris“, „Parizienii sunt tăioşi, iar mulţi confundă asta cu nepoliteţea“, au fost părerile internauţilor. 

FOTO „Daily Mail“ 

Pe de altă parte, Malaezia a fost catalogată ca fiind „subapreciată“, având mâncare şi plaje mai bune decât Thailanda, de exemplu. Iar Veneţia „nu este o  gură spre Iad“, aşa cum se tot credea. Alţi utilizatori au scris că Amsterdamul nu este atât de încântător pentru „fanii marijuanei şi pentru cei doritori de senzaţii tari“.

Pentru cei care se îndreaptă spre Los Angeles în speranţa că vor da nas în nas cu o celebritate şansele sunt mici. „Nu vei găsi nimic distractiv, poate doar panourile publicitare. E un oraş în care se lucrează non-stop“. 

Mai multe pentru tine:
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta