Programul "Rabla" şi timbrul de mediu, cei mai importanţi factori în resuscitarea pieţei auto din România

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Arhivă

Piaţa auto din România îşi menţine trendul descendent şi în anul acesta, rapoartele privind primul trimestru fiind la fel de sumbre precum cele de anul trecut, când piaţa automobilelor noi a continuat să scadă, iar cea a vehiculelor second-hand comercializate a căzut cu 40%.

Conform studiului realizat de Autovit.ro, folosind datele publice oferite  de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), evoluţiile pieţelor interne vor depinde mult de succesul programului Rabla şi de ce se va întâmpla cu timbrul de mediu, în eventualitatea că acesta se va schimba în 2014.

Deşi sezonalitatea achiziţiei de automobile sezonalitatea s-a diminuat mult, primele luni ale anului sunt întotdeauna slabe pentru piaţa maşinilor noi, apogeul fiind în general primăvara şi toamna. Cu alte cuvinte, suntem departe de primul trimestru al anului 2007, când s-au înmatriculat 74.000 de maşini, total care în prezent nu se atinge nici măcar într-un an întreg.

În trimestrul Q1 din 2014 lucrurile s-au mai îmbunătăţit faţă de anul trecut, dar foarte puţin (un plus de 2.100 unităţi). Vânzările de maşini noi sunt reduse în primele luni ale anului şi din cauza faptului că multe persoane aşteaptă începerea programului Rabla, care până în prezent a debutat de câteva ori în al doilea trimestru (inclusiv în 2013, în iunie).

Înmatriculările de maşini second-hand din import au variat mult în ultimii şase ani, când creşterile şi scăderile s-au succedat într-un mod neaşteptat, influenţate de numeroasele schimbări ale taxei auto / taxei de poluare / timbrului de mediu care fie descurajau, fie încurajau aducerea de maşini second-hand din afara ţării. În primele zece luni ale anului 2013, înmatriculările au fost peste cele din lunile similare din 2012, dar în noiembrie şi decembrie au intrat pe o pantă descendentă, tendinţa continuându-se şi în primul sfert din 2014.

Timbrul de mediu pune mari probleme tranzacţiilor pe plan intern cu maşini second-hand, în 2014 nicio lună nu s-a apropiat de pragul de 20.000 de tranzacţii, iar în 2013 doar o lună din cele 12 l-a depăşit, etalon constant depăşit în anii 2010-2012.

Statistici

Concret, în primul trimestru al anului 2014 au fost înmatriculate 13.345 automobile noi (5.118 / 3.650 / 4.577*), 46.866 automobile second-hand din import (15.484 / 15.134 / 16.248) şi au fost operate 50.631 de reînmatriculări (16.072 / 16.755 / 17.804). *ianuarie / februarie / martie

Mărcile preferate de românii care au optat pentru maşini noi au fost Dacia, cu o cotă de 29,6%, Skoda - 10,4%, Ford - 9,2%, Volkswagen - 8,3% şi Opel, 4,4%. Topul maşinilor second-hand din import înmatriculate în ţara noastră conţine Volkswagen - 28,7%, Opel - 17,8%, Ford - 11,7%, Audi - 6,7% şi BMW - 6,2%. Dintre maşinile second-hand reînmatriculate, s-au remarcat Volkswagen - 19%, Opel - 12%, Dacia - 11%, Ford - 8% şi Skoda - 6%.

Mai multe pentru tine:
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Războiul dintre Gabriela Cristea și Cristina Șișcanu. Cele două, fină și nașă, acuzații grave în mediul online
Cine este Cristian Rizea, cel din cauza căruia Dan Capatos ar fi fost dat afară de la Antena Stars. Fostul politician a fost implicat în mai multe scandaluri
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant