Simeone, criticat şi antipatic, dar banii sunt la el: Cât câştigă, lunar, cel mai bine plătit antrenor din lume

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Diego Simeone

Diego Simeone (51 de ani) a devenit „sacul de box“ al criticilor după Manchester City - Atletico Madrid, scor 1-0, în care echipa sa a jucat în aşezarea 5-5-0 şi n-a avut niciun şut. Cifrele antrenorului argenitinian sunt însă cel mai bun apărător al acestuia.

Dincolo de declaraţiile virulente despre care Adevărul a scris aici, cifrele rămân de partea antrenorului argentinian. Cel mai bine plătit din lume, la ora actuală, cu un salariu lunar de 3,3 milioane de euro, potrivit „L'Equipe“. Peste suma încasată de colegul care tocmai l-a învins, Josep Guardiola (Manchester City), cu un venit lunar de „doar“ 1,89 de milioane de euro. Celălalt învingător al serii în sferturile Ligii Campionilor, Jurgen Klopp (Liverpool), completează podiumul cu 1,49 milioane de euro pe lună. 

De remarcat că în clasamentul „L'Equipe“, cu cel mai bine plătiţi antrenori din lume, Simeone nu doar că e lider, dar şi cel mai longeviv în funcţie! Iar asta pentru că tactica sa urâtă, antipatică, ucigătoare de spectacol produce rezultate!

De când e la Atletico, Simeone a câştigat opt trofee şi a jucat două finale de Liga Campionilor. Mai mult, de câte ori a pierdut prima manşă a unei „duble“ de Champions League, în deplasare, la un gol diferenţă, aşa cum s-a întâmplat acum cu Manchester City, Simeone a obţinut calificarea cu Atletico, după manşa a doua! 

*În sezonul 2014-2015, în optimi, madrilenii au cedat, în tur, cu Bayer Leverkusen, scor 0-1. Apoi, au câştigat returul cu acelaşi scor şi s-au calificat după executarea loviturilor de departajare.

*În sezonul 2015-2016, Atletico a pierdut turul din sferturi pe „Camp Nou“, cu Barcelona lui Messi, Suarez şi Neymar: 1-2. A câştigat însă returul de pe teren propriu, scor 2-0, şi s-a dus în semifinale, jucând, ulterior, finala, pierdută însă cu Real Madrid (1-1, 3-5 după loviturile de departajare).

Şi mai e un detaliu statistic care, probabil, îi dă insomii lui Josep Guardiola, în ciuda victoriei de marţi seară, cu Atletico: în opt din precedentele nouă „duble“ europene cu echipe din Anglia, Atletico Madrid a obţinut calificarea! A fost eliminată o singură dată, în 2021, în optimile Ligii Campionilor, când a pierdut ambele manşe: 0-1 acasă, 0-2 în deplasare. 

572 de meciuri are Diego Simeone la Atletico Madrid: 338 de victorii, 132 de remize şi 102 înfrângeri. Golaveraj: 964-464. Procentajul victoriilor: 59%.  
Mai multe pentru tine:
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Ce trebuie să pui sub covoarele din dormitor, ca să miroasă mereu ca la hotelurile de lux
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cel mai tânăr concurent de la Românii au talent a cucerit toată țara: „Ești absolut adorabil!” Teodor are doar 3 ani și are un vis măreț
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Regele Carol al II-lea, sedus de o spioană nazistă? Episodul care a cutremurat Palatul în timpul celui de-al Doilea Război Mondial