Se destramă Petrolul? După Adrian Cristea şi Galamaz, încă un jucător pleacă! Destinaţia: FC Vaslui

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Jucătorii pleacă "pe capete" de la Petrolul, semn că Florian Walter nu are niciun interes să obţină mari performanţe cu această echipă.

Florian Walter este nemulţumit că autorităţile locale din Ploieşti  nu i-au oferit contractele de salubrizare pe care le-a cerut şi la Cluj. În aceste condiţii, patronul Petrolului, care este anchetat de DIICOT pentru transferul a jucători de la U Cluj la Petrolul, le dă drumul fotbaliştilor ploieşteni fără mari pretenţii. De exemplu, pe pe george Galamaz nu a cerut niciun ban.

Ultimul plecat de la Petrolul este Sebastian Cojocnean, care a semnat un contract cu FC Vaslui, conform ProSport. Fotbalistul a venit gratis la Vaslui, fiind declarat liber de contract şi a semnat pe trei ani cu echipa moldoveană. Cojocnean a fost dorit în vară şi de Steaua.   

Cristea s-a dus în Belgia după Rednic

Mircea Rednic i-a întins o mână lui Adrian Cristea, pe care l-a luat sub "aripa" sa la Standard Liege pentru un împrumut pe şase luni, cu opţiune de cumpărare.

"Este tot ce mi-am dorit şi ce mi-a lipsit în carieră, să joc într-un campionat străin, să demonstrez că sunt un jucător foarte bun. Era o şansă pe care nu o puteam rata, nu am altă opţiune decât să reuşesc", a spus Cristea pentru www.dolcesport.ro.

Atât Adrian Cristea, cât şi Mircea Rednic, se află într-o situaţie de "totul sau nimic": "Până în vară, Adrian Cristea trebuie să demonstreze ceva. Şi eu am contract tot până în vară, nu mai mult. Eu sper să mă ajute, nu să mă încurce, că de aia i-am luat", a spus Mircea Rednic, care îl doreşte şi pe dinamovistul Ţucudean la echipă.

Standard Liege a învins aseară pe Kortrijk şi a urcat până pe locul patru în clasament, însă e la 10 puncte de liderul Anderlecht, care are şi două meciuri mai puţin. Din fericire, în Belgia se organizează un play-off la finalul campionatului, iar punctele acumulate de-a lungul sezonului se înjumătăţesc.

Colonie românească în Cipru

O pierdere şi mai importantă pentru Cosmin Contra va fi plecarea lui George Galamaz la Anorthosis Famagusta, echipa antrenată de Rony Levy. Galamaz şi Levy au mai colaborat în trecut, atât la Steaua, cât şi la Unirea Urziceni. La Anorthosis, formaţie aflată pe locul 1 în campionat, este o colonie de fotbalişti care au trecut prin Liga I. Astfel, Levy îi antrenează pe Rui Duarte, Spadacio, Alexa şi Emil Jula. 

Mai multe pentru tine:
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate