Prea grași pentru a trecere testele! Trei arbitri nu au putut face baremul impus la probele fizice

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Trei arbitri din Superliga de fotbal au picat testele fizice, verificări susținute de „cavalerii în negru” în aceste zile, la Cheile Grădiște, sub comanda grecului Kyros Vassaras, președintele CCA. Este vorba despre o testare obligatorie înaintea startului noului sezon.

Andrei Antonie, strâns de tricou la ultimul meci FOTO Facebook CSM „Vulturii” Lugoj

Este vorba despre Andrei Antonie, Lucian Rusandu și Bogdan Dumitrache. Cei trei sunt reținuți de la delegări până când vor reuși să treacă testele fizice, scrie publicția online Golazo.

Andrei Antonie a fost prezent în urmă cu aproximativ două săptămâni la centrul unui meci oficial, cel dintre CSM Lugoj și CSM Târgu Jiu, din barajul de promovare în Liga 3, și a apărut complet ieșit din formă.

Andrei Antonie a condus doar două meciuri de SuperLigă sezonul trecut, Poli Iași - ”U” CLuj 1-0 și UTA Arad - Gloria Buzău 1-0, ultimul disputat în octombrie anul trecut. A avut mai multe prezențe în camera VAR.

Sezon cu reguli noi

Înaintea startului noii ediții de campionat, Comisia Centrală a Arbitrilor, condusă de Kyros Vassaras, organizează în aceste zile un stagiu intensiv pentru arbitri, desfășurat la Cheile Grădiștei. Cu această ocazie, oficialul grec a anunțat introducerea unei reguli noi, care va avea un impact direct asupra jocului din Liga 1.

Este vorba despre regula celor 8 secunde, care vizează comportamentul portarilor, anunță Antena Sport. Aceștia nu vor mai avea voie să rețină balonul în mâini mai mult de opt secunde, o măsură menită să accelereze ritmul jocului și să reducă pierderea de timp. Dacă această limită este depășită, echipa adversă va beneficia de o lovitură de colț.

Cronometrul va porni în momentul în care portarul controlează mingea, fără a fi sub presiune directă din partea unui adversar. Arbitrul de centru va avea responsabilitatea exclusivă de a monitoriza timpul și de a semnaliza, vizibil, când mai sunt cinci secunde rămase din intervalul permis. În cazul în care portarul este deranjat intenționat de un jucător advers în timpul repunerii mingii, se va dicta lovitură liberă indirectă în favoarea echipei aflate în posesie.

VAR-ul nu va avea niciun rol în aplicarea acestei reguli, atribuțiile fiind în întregime în sarcina arbitrului central.

Noul sezon al SuperLigii debutează pe 11 iulie, iar primele meciuri programate sunt Metaloglobus – Universitatea Cluj și FC Argeș – Rapid. Regula celor 8 secunde va fi valabilă încă din prima etapă.

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Destinul tragic al prințesei Ioana Cantacuzino și vila „23 August” din Călimănești. Castelul a ajuns o ruină istorică
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Oana Ioniță, moment de sinceritate. Cine e bărbatul căsătorit din showbiz pe care îl admiră: „Îmi plac oamenii frumoși”
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €