„Picătură chinezească“ pentru Halep: De ce e clar că turneele din „Ţara Marelui Zid“ nu sunt pe placul Simonei

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Simona Halep are 19 trofee WTA în palmares, dintre care două au fost cucerite în China, la Shenzhen, în 2015 şi în 2018.

De fiecare dată însă, românca a triumfat la această întrecere în luna ianuarie, când se pregătea de Australian Open şi avea bateriile reîncărcate după vacanţă. 

În schimb, turneele din „Ţara Marelui Zid“, organizate pe final de sezon, nu sunt pe placul lui „Simo“. Ceea ce se vede şi în rezultatele înregistrate de ea în aceste competiţii. 

Începând din 2014, de când şi-a scos capul în elita tenisului feminin, Halep a făcut doar două turnee remarcabile în China pe final de sezon. Mai întâi, a fost semifinala atinsă la Wuhan în 2016, iar apoi finala jucată la Beijing în 2017. La a doua competiţie, constănţeanca a fost motivată de prima ei victorie în faţa Mariei Şarapova şi de faptul că, avansând până în ultimul act, a urcat, în premieră, pe locul 1 mondial.

Calendarul lui Halep până la finalul sezonului

*22-28 septembrie: Wuhan

*30 septembrie - 6 octombrie: Beijing

*27 octombrie - 3 noiembrie: Turneul Campioanelor, Shenzhen

Mai multe pentru tine:
Arheologii descoperă o inscripție veche bulgară și numeroase artefacte la săpăturile cetății Nikopol
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Eclipsa de Lună din 7 septembrie. Ce schimbări aduce pentru fiecare zodie. Semnul zodiacal ce va trage lozul câștigător
De ce tot amână Prodanca nunta cu Ronald Gavril? „Nu-l mai vedeți!”
Ştrudel cu nuci aşa cum n-ai mai gustat până acum
Schimbarea la față după vacanță. Kate Middleton, prima apariție după două luni, cu o coafură care ridică semne de întrebare
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
DNA a reținut 5 persoane în dosarul de evaziune cu mașini de lux SH vândute fără TVA. Prejudiciu de peste 19 milioane de euro
Divinitatea va fi alături de două zodii începând cu 8 septembrie. Este ziua zero, multe lucruri se schimbă, iar o perioadă cu adevărat înfloritoare începe
Prințesa uitată Ka’iulani, frumusețea exotică și tragică a Hawaii-ului. Ea a sfidat America
Brigitte, câștig de cauză în procesul cu Raluca Podea! „Și-a făcut imagine pe spatele meu că am fost nevasta lui Ilie Năstase! Aștept banii!” Nevasta lui Pastramă a fugit iar la Dubai!