Ne pregătim de Wimbledon: Simona Halep o va întâlni pe Teliana Pereira! Posibilă confruntare cu Sorana Cîrstea

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Simona Halep FOTO Marian Iliescu

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, va evolua împotriva sportivei braziliene Teliana Pereira, locul 91 WTA, în primul tur al turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, s-a stabilit în urma tragerii la sorţi de vineri.

Meciurile din primul tur al Wimbledonului încep luni, 23 iunie, iar finala se dispută pe 6 iulie. 

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, va evolua împotriva sportivei braziliene Teliana Pereira, locul 91 WTA, în primul tur al turneului de la Wimbledon.

Sorana Cîrstea, locul 29 WTA şi cap de serie numărul 29, va evolua cu americanca Victoria Duval, locul 115 WTA.

Interesant este că Simona Halep şi Sorana Cîrstea sunt pe aceeaşi parte de tablou şi se pot "duela" chiar în turul 3 al competiţiei. 

Traseul Simonei pare accesibil până în sferturile de finală: Pfizenmaier / Tsuenko - turul 2, Sorana Cîrstea - turul 3, Carla Suarez Navarro - optimi. În sferturi, ea ar puta juca împotriva Anei Ivanovici, Jelenei Jankovici sau a Eugeniei Bouchard. Serena Williams şi Maria Şarapova sunt pe aceeaşi jumătate de tablou cu Halep şi se pot întâlni cu românca în semifinale. 

Monica Niculescu, locul 65 WTA, o va avea ca adversară în prima manşă pe belgianca Alison van Uytvanck, locul 93 WTA, în timp ce Irina-Camelia Begu, locul 80 WTA, va juca împotriva franţuzoaicei Virginie Razzano, locul 99 WTA.

Adversare dificile vor avea Alexandra Cadanţu, locul 84 WTA, care va da piept cu sportiva italiană Camila Giorgi, locul 42 WTA, şi debutanta Andreea Mitu, locul 214 WTA, jucătoare venită din calificări, care o are ca adversară pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4.

Pe tabloul masculin de simplu, singurul român prezent, Victor Hănescu, locul 103 ATP, va evolua împtriva cehului Tomas Berdych, locul 6 ATP şi cap de serie numărul 6.

SIMONA HALEP A ABANDONAT LA HERTOGENBOSCH DIN CAUZA UNOR DURERI LA GÂT ŞI LA UMĂR. CE A SPUS EA DUPĂ TURNEUL DIN OLANDA

Mai multe pentru tine:
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită
Martorul care poate înclina balanța anchetei. Rolul neașteptat al fostei menajere în cazul morții Rodicăi Stănoiu
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi