Mircea Lucescu arată cu degetul o greşeală făcută de Cristoph Daum: „Asta va rămâne în analele fotbalului“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mircea Lucescu FOTO Getty Images

Mircea Lucescu a urmărit amicalul dintre Rusia şi România şi, chiar dacă nu pune mare preţ pe rezultat, scoate în evidenţă o mutare greşită a germanului.

Rusia a învins marţi seara România, scor 1-0, partidă în care gazdele au marca în ultimul minut al jocului, după o greşeală în apărarea tricolorilor şi o eroare de arbtraj.

Antrenorul lui Zenit Sankt Petersburg, Mircea Lucescu, citat de Fanatik. ro, a declarat: „„Un meci de pregătire. Rusia nu are nici un fel de obiectiv. Îşi permite şi rezultate mai puţin aşteptate. Se putea întîmpla şi în meciul cu România. Am avut momente bune de joc, dar ne-am mulţumit cu un rezultate de egalitate pînă să vină golul din prelungiri. Nu am înţeles finalul. Nu am înţeles de ce a mai făcut schimbări atunci.

M-au luat peste picior jucătorii. <<Bravo România>> ziceau. Şi mie mi-ar fi convenit să îi iau peste picior. Trebuie să realizăm că e important să obţinem rezultate bune. Am fost extrem de surprins când, în prelungiri, am schimbat stopper-ul. Asta va rămîne în analele fotbalului.

Cu siguranţă ei au fost dezamăgiţi după acest rezultat. Acest meci a fost făcut pentru a testa jucători şi poate fi un examen foarte bun. Dar în final nu trebuie să faci greşeala de a mai schimba stopper-ul.
Oficialii Federaţiei încearcă o chestie foarte serioasă, cred eu. S-a schimbat ceva în ceea ce priveşte comportamentul jucătorilor faţă de echipa naţională. Că s-a mai greşit, asta e. Şi cu Polonia se mai putea obţine ceva.
Ia uitaţi-vă şi la alţi antrenori mari: Capello, Hiddink. Toţi şi-au pus speranţa în ei şi uite că lucrurile nu au ieşit cum se aşteptau cu toţii”, a declarat Lucescu.

Cristoph Daum l-a înlocuit în finalul meciului pe Dragoş Grigore cu tânărul Bogdan Ţîru, de la Viitorul. 

Mai multe pentru tine:
Acuzată că poartă genți de lux, dar că nu-și ajută tatăl aflat la azil! Ion Cassian o apără pe Irina Columbeanu: „Nu-i duceți grija lui Irinel, are șifonierul plin cu...!”
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Relația scandaloasă de 72 de ore pe care fratele Regelui Charles a avut-o cu un model Playboy
Exclusiv! Acasă la Chef Alexandru Sautner. Juratul "Chefi la cuțite" ni le prezintă pe fetele care-l împlinesc ca soț și tată
Lupu Rednic ține cură de slăbire, la 56 de ani: „Grăsimea-i bună numai în tigaie!”. Secretul sănătății: un păhărel de horincă și untură de porc de Mangalița. Cât costă dieta?
Cine este Bogdan Boitor, noul iubit al Ilincăi Vandici. În ce oraș din România a dus-o pe vedetă în vacanță
România, fără medalie la Campionatele Mondiale de Gimnastică artistică. Sabrina Voinea și Denisa Golgotă, execuții modeste
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Tânăra de 16 ani care a întors toate scaunele la „Vocea României” încă de la primele note. Smiley: „Eu nu am mai auzit niciodată așa ceva”
Prințul renegat, un libidinos notoriu! Apela la angajații de la Palat să facă rost de femei și-și dorea ”blonde și balerine”
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”